رهبران گروه ۷ به طالبان: گفت‌وگوی ملی برگزار کنید

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

رهبران گروه ۷، که در جاپان گردهم آمده‌اند، از طالبان خواستند برای مشارکت همه افغان‌ها در قدرت، گفت‌وگوی ملی برگزار کند.

در بیانیه رهبران گروه هفت آمده است که طالبان باید به تعهدات خود عمل کند و افغانستان هم تبدیل به پناهگاه امن تروریست‌ها نشود.

امریکا، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، جاپان، فرانسه و کانادا گروه ۷ را تشکیل می‌دهند. نشست سالانه رهبران این کشورها روز جمعه ۲۸ ثور در هیروشیمای جاپان برگزار شد.

در بیانیه سران گروه هفت مسائل گسترده جهانی مطرح شده و در بخشی از آن نوشته شده که این رهبران نگران ثبات و وضعیت ناامیدکننده انسانی و اقتصادی در افغانستان‌اند.

در بیانیه سران این کشورها، که در وبسایت کاخ سفید نیز منتشر شده، آمده است: «در نبود جامعیت سیاسی و نمایندگی، ما از طالبان می‌خواهیم تا گام‌های مهمی برای مشارکت در گفت‌وگوی ملی، فراگیر و تحت رهبری افغان‌ها بردارد.»

آنان گفته‌اند که نگران ثبات و وضعیت ناامیدکننده انسانی و اقتصادی در افغانستان‌اند.

سران گروه ۷ می‌گویند: «ما به‌شدت با نقض سیستماتیک حقوق بشر و آزادی‌های اساسی توسط طالبان مخالفیم و خواهان لغو فوری تصمیمات غیرقابل قبول هستیم.»

گروه هفت با اشاره به محدودیت‌های طالبان بر زنان، تاکید کرده‌اند که همه افغان‌ها باید حق مشارکت کامل، برابر و معنادار در تمام عرصه‌ها را داشته باشند.

آنها از قطعنامه ۲۶۸۱ شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان یاد کرده‌اند که در آن ممنوعیت کار زنان در افغانستان محکوم شده است.

جاپان در سال جاری ریاست گروه ۷ را بر عهده دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

کودکان خیابانی هند: داستان هایشان را تعریف میکنند
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.