چهره رسانه‌ای طالبان به ایران: در بدل ۱۰ لیتر آب، ۲۰ لیتر دیزل می‌خواهیم

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

«جنرال مبین»، سخنگوی پیشین فرماندهی پولیس طالبان در کابل گفته که این گروه در بدل هر ۱۰ لیتر آب ۲۰ لیتر دیزل از ایران می‌خواهد.

به گفته این چهره رسانه‌ای طالبان، در چهل سال گذشته آب فراوانی به ایران سرازیر شده و «ایران ۷۵ میلیارد دالر امریکایی از آب افغانستان قرضدار است.»

آقای مبین در گفت‌وگویی با افغانستان اینترنشنال گفت که مردم افغانستان از حکومت طالبان تقاضا دارند همانطوری که جریان آب به ایران را مهار می‌کند، جریان آب به پاکستان را نیز مهار کند.

آقای مبین گفت که سالانه حجم بزرگی از آب رود کنر به پاکستان سرازیر می‌شود و مردم افغانستان از این آب سودی نمی‌برند.

در روزهای گذشته تنش‌ها میان مقام‌های جمهوری اسلامی و طالبان بر سر حقابه هلمند افزایش یافته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و گروه طالبان در دو روز گذشته در سطوح مختلف اظهارات تندی علیه همدیگر داشته‌اند.

روز پنجشنبه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در سفری به استان سیستان‌وبلوچستان به طالبان هشدار داد که حقابه مردم ایران را بدهد.

در روز پس از این هشدار، ملا برادر، معاون اقتصادی طالبان در سفری به فراه، در نزدیکی مرز ایران رفت و کار ساخت‌وساز تونل‌های بند بخش‌آباد را افتتاح کرد.

پیش از این «جنرال مبین»، چهره رسانه‌ای طالبان، ویدیویی در واکنش به هشدار رئیس‌جمهور ایران پخش کرده بود که توجه گسترده‌ای در هر دو کشور جلب کرد.

در این ویدیو آقای مبین در حال انتقال آب با «بشکه زردرنگی» در ولایت لوگر دیده می‌شود. در ادامه ویدیو جنرال مبین به کنایه می‌گوید: «آقای رئیسی این بشکه آب را بگیر و حمله نکن.»

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند با توجه کارنامه حملات طالبان با بشکه‌های زردرنگ پر از مواد منفجره به شهرهای افغانستان، این ویدیوی جنرال مبین معنای استعاری نیز داشته است.

بسیاری این ویدیو را به معنای تهدید طالبان برای حمله به ایران تلقی کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
مکزیک - زیر درختان نخل لوس کوموندو
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها