'نان و گل‌های سرخ'؛ یک زن معترض در جشنواره کن از زندان و شکنجه طالبان روایت کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

یک زن معترض روز یکشنبه پیش از نمایش فیلم «نان و گل‌های سرخ» در صحنه جشنواره فیلم کن از زندان و شکنجه طالبان روایت کرد.

زهرا حق‌پرست، فعال معترض سیاست‌های طالبان در این جشنواره گفت که طالبان او را به این دلیل بازداشت و شکنجه کردند که او برای حقوق خود مبارزه می‌کرد.

خانم حق‌پرست افزود وقتی که طالبان به قدرت رسیدند، زنان را از کار و رفتن به مکاتب و دانشگاه‌ها منع و از جامعه حذف کردند، ولی زمانی که زنان علیه آنها دست به اعتراض زدند، شماری از آنها را بازداشت کردند.

این معترض سیاست‌های طالبان گفت او یکی از زنانی بود که در جریان این اعتراضات به دست اعضای طالبان بازداشت و شکنجه شد.

خانم حق‌پرست این موضوع را پس از توضیحات صحرا مانی درباره فیلم «نان و گل‌های سرخ» در جشنواره کن بیان کرد، فیلمی که حوالی ساعت پنج عصر روز یکشنبه به وقت محلی در جشنواره فیلم کن، در جنوب فرانسه به نمایش درآمد.

این فیلم به کارگردانی صحرا مانی و تهیه‌کنندگی جنیفر لورنس، بازیگر و برنده جایزه اسکار ساخته شده و به روایت مبارزه زنان معترض پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان پرداخته است.

به گزارش وبسایت رسمی جشنواره کن، صحرانی مانی گفته که منظور او از «گل‌های سرخ» در عنوان این فیلم «آزادی و کرامت زنان افغانستان» است.

خانم مانی همچنین گفته که او این عنوان را از شعار «نان، کار، آزادی» زنان معترض افغانستان و شعر جیمز اوپنهایم الهام گرفته است.

صوفیا سخی، خبرنگار اعزامی افغانستان اینترنشنال از محل برگزاری جشنواره کن گزارش داد که صحرا مانی در این جشنواره نام‌های شماری از زنان معترضی را یادآور شد که این فیلم براساس روایت‌های آنها ساخته شده است.

خانم مانی در سخنرانی خود گفت: «در کشور من سینما ممنوع شده و هنرمند بودن جرم شمرده می‌شود. گروه بزرگی از هنرمندان از کشور خود فرار کردند، برخی کشته شدند و برخی دیگر با ترس زندگی می‌کنند.»

به گفته این کارگردان و فیلمساز، فیلم «نان و گل‌های سرخ» حامل این پیام زنان معترض افغانستان است که در جهان «صدای ما باشید».

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید