یک نماینده مجلس ایران «برای تحت فشار قرار دادن طالبان» خواهان اخراج مهاجران افغان شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی ایران برای اعمال فشار بر طالبان در مورد آب هلمند، خواهان اخراج پناهجویان افغان از این کشور شد.

محمد سرگزی ادعا کرد که بیش از هفت میلیون افغان در ایران زندگی می‌کنند و مانند مردم ایران، از تمام یارانه‌های آشکار و پنهان بهره‌مند می‌شوند.

او ادعا کرد که پناهجویان افغان «در بسیاری از مشاغل فعالیت دارند و مردم ما هرگز متعرض آنان نشده‌اند و آنان را پذیرفته‌اند.»

این نماینده مجلس همچنین به مقام‌های دولت جمهوری اسلامی پیشنهاد کرد که برای تحت فشار قرار دادن طالبان، مسیرهای کالا به افغانستان را مسدود کنند.

او گفت: «با توجه به اینکه امروز بخش زیادی از نیاز افغانستان به کالاهای خارجی، از مسیر گمرکی و ترانزیتی ایران در حال تامین است، یکی دیگر از اهرم‌های فشار در اختیار ایران، بستن این مسیرها به روی افغانستان است.»

آقای سرگزی یک سال قبل نیز تهدید کرده بود که اگر آب هلمند رها نشود، تمام اتباع افغان از استان سیستان‌وبلوچستان اخراج می‌شوند.

همزمان، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران در بیانیه‌ای نوشته است: «اقدام افغانستان در احداث سد کمال خان و انسداد و انحراف جریان رودخانه هیرمند به شوره‌زار گودزره، در صورتی که مانع از دریافت حقابه مقرر شده برای ایران گردد، نقض مواد ۲ و ۵ آن معاهده است.»

این بیانیه می‌افزاید: «همچنین عدم همکاری افغانستان در احداث ابنیه فنی مشترک، مغایر با تعهدات مندرج در ماده ۷ این معاهده محسوب می‌شود.»

معاون حقوقی رئیس‌ جمهوری اسلامی تاکید کرد: «در سال گذشته انحراف جریان آب به سمت گودزره مانع جریان طبیعی رودخانه به سمت تالاب هامون و منجر به وقوع خساراتی از جمله خسارات زیست محیطی گردید.»

بیانیه معاون رئیسی در پایان هشدار داد که در صورت عدم اجرای تعهدات معاهده هیرمند توسط افغانستان، ایران متوسل به «اقدام متقابل» خواهد شد.

با این حال، این بیانیه توضیح نمی‌دهد که جمهوری اسلامی چه اقدامات احتمالی را در این زمینه در نظر دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در سرمقاله شماره روز یکشنبه خود نوشت: «مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید با تصحیح خطای محاسباتی گذشته خود که در تعامل با طالبان داشتند، با توطئه جدید این گروه هوشیارانه برخورد کنند.»

این روزنامه افزود: «تصحیح اشتباه تحویل دادن سفارت افغانستان در تهران به طالبان یک نمونه از این اهرم‌های سیاسی است. شما اگر سیاست تطهیر طالبان را در تمام زمینه‌ها کنار بگذارید، می‌توانید بدون درگیری نظامی، این گروه خودسر را وادار به تمکین کنید.»

ایران و افغانستان در سال‌های گذشته همواره بر سر حقابه هلمند اختلاف داشته‌اند و بر اساس توافق میان دو کشور افغانستان باید سالانه ۸۲۰ میلیون لیتر مکعب آب از این رودخانه به ایران تحویل دهد.

این اختلافات در دوران ابراهیم رئیسی و حکومت طالبان تشدید یافته و حتی مقام‌های حکومتی ایران حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور را به ناکارآمدی در این زمینه متهم کرده‌اند.

با وجود اظهارات تهدیدآمیزی که به تازگی رئیسی علیه طالبان مطرح کرد، حکومت طالبان در بیانیه‌ای به تهران هشدار داد که موجب افزایش تنش نشود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
برخلاف احتمال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها