جایزه صلح ابن سینا به «نهادهای غیردولتی یهودی» به خاطر کمک به پناهجویان افغان تعلق گرفت

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۲

انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد که چهارمین جایزه بین المللی صلح ابن سینا را به سازمان‌های غیردولتی یهودی اعطا می‌کند که به انتقال و اسکان پناهجویان افغان کمک کردند.

مراسم اهدای جایزه ماه آینده برگزار خواهد شد و تا هنوز نام نهادهای برنده اعلام نشده است.

این بنیاد پژوهشی افغان در اعلامیه‌اش در مورد این نهادهای بشردوستانه اطلاعاتی نشر نکرده است.

به دنبال سقوط دولت پیشین، شماری از افراد و نهادهای نیکوکار یهودی و اسرائیلی برای انتقال پناهجویان افغان به کشورهای امن و مهاجرپذیر کمک کردند.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در ماه اسد ۱۴۰۱ گزارش داد که با کمک سیلوان آدامز، یک یهودی اسرائیلی-کانادایی، ۷۰ پناهجوی افغان که عمدتاً ورزشکاران و بایسکل‌ سواران زن بودند، به ایتالیا رسیدند.

او به همراه گروهی از دیپلومات‌ها، اتحادیه بایسکل سواری بین‌المللی و یک سازمان بین‌المللی غیردولتی بشردوستانه مستقر در اسرائیل برای خارج کردن این پناهجویان کار کرده بود.

جایزه بین‌المللی صلح ابن سینا که به گفته انستیتوت برای ترغیب همکاری فرهنگ‌ها برای آوردن صلح است، قبلا به مایکل بری، پژوهشگر امریکایی علاقه‌مند به فرهنگ افغانستان، راشد الغنوشی، اسلامگرای معروف و اصلاح‌طلب تونسی و انارکلی هنریار، سناتور سابق افغان اعطا شده بود.

انستیتوت مطالعات استراتژیک که پس از سقوط دولت پیشین در بریتانیا مستقر است، در اعلامیه‌اش گفته که مراسم اعطای جایزه در ۵ سرطان برگزار خواهد شد.

سخنران ویژه این مراسم داکتر شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر ایرانی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها