محتسب طالبان راننده‌ای را 'بخاطر پوشش مسافران زن' سیلی زد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۲

یک باشنده کابل روز سه‌شنبه ویدیویی را به افغانستان اینترنشنال فرستاد که در آن دیده می‌شود یک محتسب طالبان راننده‌ای را پس از یک گفت‌وگوی کوتاه با سیلی می‌زند.

فرستنده ویدیو می‌گوید وزارت امر به معروف طالبان ایست بازرسی ایجاد کرده تا پوشش مسافران زن در موترهای شهری را بررسی کند.

به گفته فرستنده ویدیو، این راننده به‌خاطر نوع پوشش مسافرانی که سوار بس اند، سیلی خورده است.

این باشنده کابل گفت محتسب طالبان علاوه بر سیلی و توهین و تحقیر راننده، جواز سیر او را نیز نزد خود ضبط کرده است.

در ماه دلو ۱۴۰۰ وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان دستورالعملی را در شهرهای مختلف افغانستان صادر کرد که از رانندگان موترهای شهری خواسته بود تا زنان «بدحجاب» را سوار نکنند و موسیقی نشنوند.

طالبان در نزدیک به دو سال گذشته مجموعه‌ای از دستورالعمل و فرمان‌هایی را منتشر کرده است که زنان را از حقوق اساسی‌شان محروم می‌کند.

هرچند سخنگویان وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که هیچ یک از محتسبان این وزارت حق اعمال خشونت بر مردم را ندارد، با این حال موارد متعددی از خشونت در برابر شهروندان توسط ماموران این وزارت از سوی افغانستان اینترنشنال مستند شده است.

پیش از این در میانه‌های ماه حمل افغانستان اینترنشنال ویدیویی را پخش کرد که نشان می‌داد یک مامور وزارت امر به معروف طالبان یک راننده تاکسی را به دلیل سوار کردن مسافر زن سیلی می‌زند.

در ویدیو دیده می‌شود که محتسب‌های طالبان در شهر مزار شریف در حال تفتیش مسافران موترهای شهری هستند.

یکی از محتسبان در جریان تفتیش خود، تاکسی‌ای را متوقف می‌کند که یک مسافر زن را با کودکش انتقال می‌دهد.

مامور وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان مسافر زن و راننده را از موتر پیاده می‌کند، بعد از گفت‌وگوی کوتاهی، راننده را با سیلی می‌زند و اجازه نمی‌دهد که مسافر زن را به مقصد برساند.

به دنبال نشر این ویدیو، وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان اعلام کرد محتسبی که راننده‌ مزاری را سیلی زده بود «به پنجه قانون سپرده شد»

با این حال گزارش‌های موثق نشان می‌دهد که موارد اعمال خشونت و بدرفتاری محتسبان وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در برابر شهروندان ادامه یافته است.

به گونه‌ای که تنها یک روز پس از این بیانیه طالبان، افغانستان اینترنشنال ویدیوی جداگانه‌ای را نشر کرد که در آن دیده می‌شد یک جنگجوی طالبان در چهارراهی صدارت جوانی را به دلیل «استفاده از گوشکی» سیلی می‌زند.

در ویدیو دیده می‌شد که یک عضو طالبان این جوان را در خیابان به همین دلیل مورد بازپرس قرار می‌دهد.

جنگجویی ملبس با یونیفرم وزارت دفاع و سلاح امریکایی این جوان را چند بار با «سیلی» و «لگد» می‌زند.

به گفته فرستنده ویدیو، طالبان همچنین این جوان را بخاطر نوع پوشش‌اش «توهین و تحقیر» کرده است.

با گذشت حدود یک و نیم ماه از انتشار ویدیوی دوم وزارت امر به معروف و نهی از منکر و دیگر نهادهای طالبان در برابر آن واکنشی نشان نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

برخلاف احتمال
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها