زلمی خلیلزاد: رژیم ایران از زورگویی علیه افغانستان دست بکشد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۳

نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که رهبران ایران، افغانستان را با طیف وسیعی از اقدامات خصمانه از جمله جنگ، تهدید می‌کنند.

زلمی خلیلزاد در توییتی نوشت که رژیم ایران از زورگویی علیه افغانستان دست بکشد و دو طرف برای حل اختلاف‌ها به معاهده آب ۱۳۵۱ مراجعه کنند.

نماینده پیشین امریکا گفته است که است که طالبان در موضوع حقابه ایران از رودخانه هلمند، «خویشتن‌دارانه و دولتمردانه» رفتار کرده‌اند. او افزود که طالبان معاهده آب ۱۳۵۱ را پذیرفته‌اند و همچنین استدلال کرده‌اند که میزان کم آب ناشی از خشک‌سالی است.

خلیلزاد پیشنهاد کرده که از آن‌جا که جمهوری اسلامی و طالبان هر دو متعهد به معاهده ۱۳۵۱ هستند، برای از بین بردن اختلاف‌ها باید از راه‌حل‌های پیش‌بینی شده در این معاهده کار بگیرند.

نماینده پیشین امریکا در افغانستان همچنین به جمهوری اسلامی و طالبان برای حل مسئله حقابه سه پیشنهاد دیگر را مطرح کرده است: «۱- برای یافتن راه حل تعامل دیپلوماتیک دوجانبه را امتحان کنید. ۲- از پادرمیانی جانب سوم کار بگیرید. ۳- اگر این مراحل نتیجه نمی‌دهد، موضوع به داوری گذاشته شود.»

مقام‌های طالبان و جهموری اسلامی در روزهای گذشته درباره حقابه هلمند، اظهارات تنش‌برانگیزی بیان کرده‌اند.

روز دوشنبه رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که مقام‌های طالبان و جمهوری اسلامی درباره حقابه هلمند گفت‌وگو کرده‌اند. جزئیات بیشتر این گفت‌وگو تاکنون منتشر نشده است.

طالبان می‌گوید که طبق معاهده آب ۱۳۵۱، متعهد به تامین حقابه ایران است و دلیل کم شدن آب خشک‌سالی بوده است.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند که موضوع بودن و نبودن آب، باید از طریق مختصصان فنی ایرانی بررسی و تایید شود. پیشتر وزیر داخله ایران تصریح کرد که از نظر متخصصان آن‌ها، آب در رودخانه هلمند موجود است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.