کمیته نظارت کانگرس: دولت جو بایدن مانع تحقیق درباره رسیدن پول‌ امریکا به دست طالبان می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۳

کمیته نظارت مجلس نمایندگان امریکا گفته که دولت جو بایدن از تحقیق درباره افتادن پول‌های امریکا به‌دست طالبان جلوگیری می‌کند.

این کمیته این اقدام را «غیرقابل قبول» خوانده است.

طبق گزارش سیگار، امریکا پس به قدرت رسیدن طالبان، هشت میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

روزنامه نیویورک پست گزارش داد که کمیته نظارت مجلس نمایندگان در نامه‌ای به وزارت خارجه، وزارت خزانه‌داری و اداره توسعه بین‌المللی امریکا نوشته است که دولت نه از کار مهم نظارتی بازرس ویژه امریکا می‌تواند جلوگیری کند و نه می‌تواند از پاسخگویی به مردم امریکا به دلیل شکست فاجعه‌بار در افغانستان چشم‌پوشی کند.

قانونگذاران امریکا افزودند که نزدیک به دو سال پس از خروج امریکا از افغانستان، سیگار همچنان «یک شریک حیاتی در راستای کمک به این کمیته در ارزیابی مسایل مربوط به کمک‌های امنیتی، بشردوستانه، اقتصادی و حکومتی به مردم افغانستان» است.

این اعضای مجلس نمایندگان امریکا می‌گویند که امتناع دولت جو بایدن از همکاری با سیگار، این سازمان را از نظارت مستقل، قوی و معنی‌دار بازداشته است.

کمیته نظارت مجلس نمایندگان امریکا تاکید کرد که از آن‌جایی که مالیه‌دهندگان امریکا به حمایت از مردم افغانستان ادامه می‌دهند، ضرور است که ماموریت سیگار بدون مانعی پابرجا بماند.

طبق این نامه، وزارت خارجه و اداره توسعه بین‌المللی امریکا کارمندان خود را از مصاحبه با جان ساپکو، سربازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان منع کرده‌اند. افزون بر این، گفته شده که این نهادها از ارائه اسناد به سیگار نیز خودداری کرده‌اند.

کمیته نظارت مجلس نمایندگان امریکا درباره خروج فاجعه‌بار امریکا از افغانستان و پیامدهای آن تحقیق می‌کند. جان ساپکو ماه پیش به این کمیته گفت که اقدامات غیرهمکارانه آژانس‌های امریکایی، مانع قابلیت دفتر او برای «حفاظت از پول‌های مالیه‌دهندگان از سود بردن طالبان و سایر سازمان‌های تروریستی شده است.»

بازرس ویژه امریکا همچنین شهادت داد که طبق یافته‌های سازمان او، طالبان بر کمک‌های بشردوستانه هزینه گمرکی وضع می‌‌کند و از سازمان‌های غیردولتی نیز مالیات می‌گیرد.

علاوه بر این، به گفته این مقام امریکایی، طالبان کمک‌های بشردوستانه را از رسیدن به گروه‌هایی که «متخاصم» می‌داند، منحرف می‌کند و آن را به سمت گروه‌های مورد پسند خود می‌کشاند و با این کار، درآمدزایی می‌کند.

سیگار پیش از این گفته بود که این نهاد و وزارت خارجه امریکا به طور دقیق نمی‌دانند که طالبان از کمک‌های سازمان ملل و سازمان‌های غیر دولتی چه مقدار درآمد دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبر ورزشی
کودکان خیابانی هند: داستان هایشان را تعریف میکنند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.