وزیر خارجه ایران: طالبان همه واقعیت افغانستان نیست، این گروه را به رسمیت نمی‌شناسیم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

وزیر خارجه ایران می‌گوید که طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است، نه همه واقعیت و کشورش این گروه را به رسمیت نمی‌شناسد.

امیر عبداللهیان گفت که ایران از تشکیل نشدن حکومت فراگیر و منع آموزش زنان توسط طالبان «ناخرسند» است. او افزود که مشکل حقابه ایران با بیانیه سیاسی حل نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه (چهارم جوزا) گفت که کشورش می‌خواهد به روند تحقق صلح و امنیت در افغانستان کمک کند و انتظارات متقابل نیز از طالبان دارد.

آقای عبداللهیان افزود: «ما هیئت حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد که ایران موضع ایجاد حکومت فراگیر را برای مقام‌های طالبان مطرح کرده است.

این مقام ارشد ایرانی همچنین گفت که از منع آموزش دختران توسط طالبان، ناخرسند است. او تصریح کرد که ایران این رفتار را خلاف تعالیم پیامبر اسلام می‌داند.

جمهوری اسلامی ایران با طالبان روابط نزدیکی دارد. در روزهای اخیر اما تنش میان طالبان و جمهوری اسلامی ایران بر سر حقابه‌ هلمند بالا گرفته است.

به گفته عبداللهیان، جمهوری اسلامی ایران به مقام‌های طالبان گفته است که مشکل حقابه از طریق بیانیه سیاسی حل نمی‌شود و باید در چارچوب اقدامات حقوقی این موضوع پی‌گیری شود.

طالبان می‌گوید که متعهد به تامین حقابه ایران طبق معاهده سال ۱۳۵۱ است، اما خشک‌سالی دلیل کم شدن آب بوده است.

پیشتر مقام‌های ایرانی تاکید کردند که حل مسئله حقابه، مستلزم بررسی کارشناسان برای تشخیص بودن و نبودن آب در رودخانه هلمند است. با این حال، پیشتر معین وزارت خارجه طالبان در گفت‌وگوی اختصاصی با افغانستان اینترنشنال گفت این گروه به مقام‌های جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد که از سد کجکی بازدید کنند. به گفته او مراکز نظامی و سدها از محلات حساس هستند.

وزیر خارجه ایران همچنین در بخشی از سخنانش از «درگیری‌های مرزی پراکنده‌ای که در ماه‌های گذشته بعضا در مرز ایران و افغانستان رخ داده است»، ابراز نگرانی کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

فیلمستان
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.