وزیر دفاع روسیه: افغانستان کانون‌ بی‌ثباتی منطقه است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه در نشست وزیران دفاع کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در مینسک، افغانستان را یکی از کانون‌های بی‌ثباتی منطقه دانست.

سرگی شایگو گفت که تهدید اصلی از سوی گروه‌های مسلح غیرقانونی است که پس از به قدرت رسیدن طالبان، مواضع خود را در افغانستان تقویت کرده‌اند.

وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی روز پنجشنبه (۴ جوزا) در مورد چالش‌ها، تهدیدات، ناامنی و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگو می‌کنند.

ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.

این کشورها در دو سال گذشته چندین رزمایش مشترک نظامی را در نزدیکی افغانستان با هدف جلوگیری از نفوذ افراط‌گرایان برگزار کرده‌اند.

تمام کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی بر این عقیده‌اند که گروه‌های تروریستی در مرزهای افغانستان حضور فعال دارند.

سرگی شایگو به همتایان خود در نشست امروز مینسک هشدار داد: در آینده، نفوذ تشکیلات مسلح غیرقانونی در افغانستان به کشورهای همسایه، برای انجام اقدامات تروریستی امکان پذیر است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، سرگئی شایگو، امریکا را متهم کرد که قصد دارد از شبه‌نظامیان در افغانستان برای بی‌ثبات کردن منطقه استفاده کند. او مدعی شد که برای این منظور انتقال شبه نظامیان از باندهای تحت کنترول در خاورمیانه به افغانستان سازماندهی شده است.

وزیر دفاع روسیه به کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: «با توجه به شرایط فعلی افغانستان، انجام رزمایش‌های مشترک به صورت دوجانبه و چندجانبه مهم است.»

وزیر دفاع روسیه اخیراً در نشست وزیران دفاع سازمان همکاری شانگهای در دهلی، گفت که گروه‌های افراطی در افغانستان فعالیت‌های خود را در کشورهای همسایه گسترش داده‌اند. او تاکید کرده بود که این گروه‌ها اقدامات خود را برای ترویج ایده‌های‌شان در منطقه افزایش داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها