عقب‌نشینی در اوج فشار ارتش؛ عمران‌خان خواستار مذاکرات فوری با مقام‌های دولتی شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

عمران‌خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان، پس از دستگیری و خروج تعداد زیادی از رهبران حزب تحریک انصاف، روز جمعه خواستار مذاکره فوری با مقام‌های دولتی شد.

خان در پخش زنده سخنرانی‌اش در یوتیوب گفت: «من می‌خواهم برای مذاکره درخواست کنم، زیرا آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد راه‌ حل نیست.»

خان سال گذشته و پس از برکناری‌اش از پست نخست‌وزیری امریکا را متهم به توطئه علیه حکومتش کرد. او اکنون می‌گوید که جنرال قمر باجوه، رئیس قبلی ستاد ارتش پاکستان، حکومت او را کنار زد و «دزدان سابق» را روی قدرت آورد. عمران‌خان تا حال هیچ نرمشی در برابر حکومت ائتلافی کنونی نشان نداده بود.

دستگیری او به روز ۱۹ ثور باعث شد تا شماری زیاد از هوادارانش به جاده‌ها بیایند و دست به اعتراض بزنند. آن‌ها املاک عامه را به آتش کشیدند و بر تاسیسات ارتش پاکستان حمله کردند. این امر باعث شد تا ارتش با تمام قدرت به سرکوب حامیان خان بپردازد. امری که منجر به دستگیری تعداد زیادی از رهبران حزب تحریک انصاف، و سپس استعفای آن‌ها از حزب شد.

خان در سخنان روز جمعه اش گفت که دستیارانش تحت فشار و به منظور تضعیف او و از بین بردن حزبش مجبور به استعفا شدند. او گفت که حزب او در حملات به تأسیسات نظامی در جریان ناآرامی‌های پس از دستگیری دست نداشت و مجدداً خواستار بررسی این حملات شد.

خان اوایل این هفته گفته بود که کمیته‌ای را برای انجام مذاکرات تشکیل خواهد داد.

او می گوید تلاش‌های قبلی برای صحبت با جنرال‌های قدرتمند کشور بی‌پاسخ مانده است. دولت غیرنظامی، ائتلافی از رقبای سیاسی او، تا حال علاقه‌ای به گفتگو با او نشان نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
برخلاف احتمال
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها