پنج سرباز فرانسوی به کوتاهی در کمک به ۲۷ مهاجر غرق شده در کانال مانش متهم شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

خبرگزاری فرانسه گزارش داد پنج سرباز فرانسوی به دلیل عدم کمک به ۲۷ مهاجر غرق شده در کانال مانش، از سوی مقامات قضایی این کشور متهم شناخته شدند.

این مهاجران تلاش داشتند تا نوامبر ۲۰۲۱ با قایق خود را از فرانسه به بریتانیا برسانند. چهار افغان و یک ایرانی نیز در میان آنها بودند.

این پنج سرباز روز پنجشنبه متهم شدند که در زمان ماموریت کاری شب ۲۴ نوامبر در خصوص پیگیری عملیات نجات مهاجران غفلت کرده‌اند.

به گفته منابع قضایی در مجموع ۹ نفر از جمله نظامیان در این قضیه مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

تحقیقات پولیس فرانسه درباره این قضیه حاکی از نقص‌های جدی در ارائه خدامات از سوی نیروهای اضطراری فرانسه در شب وقوع حادثه بود.

لوموند سال گذشته در گزارشی فاش کرد که در زمان حادثه حدود ۱۵ تماس از سوی سرنشینان قایق برای دریافت کمک نادیده گرفته شد.

قربانیان این فاجعه بین ۷ تا ۴۶ سال سن داشتند. آنها برای رسیدن به بریتانیا سوار قایق بادی شده بودند. در میان قربانیان ۱۶ کرد از عراق، یک کرد از ایران، چهار افغان، سه اتیوپیایی، یک سومالیایی، یک مصری و یک ویتنامی بودند.

تعداد عبور مهاجران از کانال مانش برای رسیدن به بریتانیا در حال افزایش است. بر اساس آمارهای دولت بریتانیا، عبور بیش از ۴۵ هزار مهاجر از طریق مسیرهای خطرناک دریا در سال ۲۰۲۲ به ثبت رسیده‌ است. این رقم در سال ۲۰۲۱، ۲۸ هزار نفر بود.
براساس آمار ارایه شده از سوی وزارت داخله بریتانیا، افغان‌ها تقریبا یک چهارم مهاجرانی را تشکیل می‌دهند که در سه ماه اول سال جاری میلادی از طریق قایق‌های کوچک، وارد این کشور شده‌اند.

طبق این آمار، از مجموع سه هزار و ۷۹۳ پناهنده افغان، ۸۹۸ تن آنان با قایق‌های کوچک خود را به بریتانیا رسانده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها