یک "امدادگر" بلژیکی زندانی در ایران با دیپلومات "بمب‌گذار" ایرانی معاوضه شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

پس از اعلام وزارت امور خارجه عمان مبنی بر تبادل زندانی میان بلژیک و ایران، این دو کشور از آزادی الیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی و اسدالله اسدی، دیپلومات محکوم به تروریسم و زندانی در بلژیک خبر دادند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز جمعه پنجم جوزا در توییتی نوشت که اسدالله اسدی، دیپلومات محکوم شده ایرانی، آزاد شده و در راه بازگشت به ایران است.

هم‌زمان، نخست‌وزیر بلژیک اعلام کرد الیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی آزاد شده است.

اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران به زندان طولانی مدت محکوم شد، در سال ۱۴۰۰ در ایران بازداشت شد. او مدتی به عنوان مدیر برنامه شورای پناهندگان ناروی، در ایران کار کرده بود.

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، در سال ۹۷ به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه بازداشت و در سال ۹۹ در دادگاه بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

وزارت امور خارجه عمان روز جمعه پنجم جوزا اعلام کرد بلژیک و ایران با میانجی‌گری این کشور به توافقی برای مبادله زندانیان با یکدیگر دست یافته‌اند که بر اساس این توافق، زندانیان دو طرف آزاد و روز جمعه از تهران و بروکسل به مسقط منتقل شدند تا برای بازگشت به کشورهای خود آماده شوند.

پیش از این گزارش‌هایی درباره احتمال مبادله اسدالله اسدی، دیپلومات محکوم شده جمهوری اسلامی با الیویه وندکاستیل مطرح شده بود.

رها شدن این امدادگر از بند جمهوری اسلامی در شرایطی است که درخواست‌ها برای آزادی او در ماه‌های اخیر تشدید شده بود.

سال گذشته خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران، نوشت که این امدادگر بلژیکی متهم به چهار اتهام «جاسوسی، همکاری با امریکا علیه ایران، قاچاق ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار دالر و پولشویی» است.

پیش از این و با امضای توافق‌نامه تبادل زندانی میان تهران و بروکسل، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال مبادله این امدادگر بلژیکی با اسدالله اسدی، دیپلومات محکوم شده جمهوری اسلامی در بلژیک مطرح شد.

سال گذشته، ۲۱ وزیر پیشین اروپایی از کشورهای مختلف این قاره در نامه مشترکی به نخست‌وزیر بلژیک نسبت به احتمال انتقال اسدالله اسدی به ایران هشدار دادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
اوبر

رادیو

پادکست‌ها