جنجال بر سر حقوق کارگر؛ کویت صدور ویزا برای کارگران فلیپینی را معلق کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

در پی بالا گرفتن تنش بین کویت و مانیلا بر سر حمایت از کارگران، کویت صدور ویزا برای شهروندان فلیپینی را معلق کرد. پس از پیدا شدن جسد یک کارگر فلیپینی، مانیلا سه ماه پیش اعزام کارگر به کویت را متوقف کرده بود.

اتباع فیلیپین حدود شش درصد از جمعیت ۴.۷ میلیونی کویت را تشکیل می‌دهند.

تعلیق ویزا پس از آن صورت گرفت که فلیپین در ماه فبروری تصمیم گرفت از اعزام کارگران خانگی به کویت خودداری کند. دلیل تصمیم دولت فلیپین پیدا شدن جسد جولبی رانارا، کارگر خانگی در صحرای کویت در ماه جنوری اعلام شده است.

شمار زیادی از شهروندان فلیپین در خارج از این کشور کار می‌کنند و حدود ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی آن از طریق حواله‌های ارسالی به دست می‌آید.

بسیاری از شهروندان فلیپین در کشورهای نفت خیز خلیج فارس مانند کویت به عنوان کارگران خانگی با دستمزد کم کار می‌کنند. بدتر اینکه صدور ویزای یک کارگر به تصمیم کارفرما گره خورده و این موضوع کارگران مهاجر را در معرض سوء‌استفاده قرار داده است.

پیش از این نیز در سال ۲۰۱۸ جنجال میان مانیلا و کویت بر سر مرگ چندین کارگر خانگی در کویت بالا گرفته بود و این موضوع باعث شد دو طرف یک توافقنامه دوجانبه را امضا کنند. حالا کویت می‌گوید مانیلا این توافقنامه را نقض کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
فیلمستان

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.