کاهش تاریخی ارزش لیر؛ یک بحران ارزی بزرگ در ترکیه در راه است

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

در حالی که ترکیه آماده دور دوم انتخابات در روز یکشنبه می‌شود، لیر به پایین ترین سطح خود رسید و اقتصاد این کشور در وضعیتی نگران‌کننده‌ای قرار گرفت.

روز جمعه نرخ دالر با افزایش به سطحی بی‌سابقه از ۲۰ لیر گذشت و هم‌زمان، سود سپرده مشتریان در بانک‌ها افزایش چشم‌گیری را تجربه کرد.

رسانه‌های ترک مخالف اردوغان معتقدند وضعیت اقتصاد ناپایدار است و پیش‌بینی می‌شود ارزش دالر به ۲۳ تا ۲۴ لیر هم برسد.

مسلم ساری، نماینده حزب جمهوری‌خواه خلق در پارلمان ترکیه هشدار داد: «ارز قابل فروش در بانک مرکزی از بین رفته است. متاسفم اما یک بحران ارزی بزرگ در راه است.»

این هشدارها در شرایطی است که از روز پنج‌شنبه چهارم جوزا، نرخ سود سپرده بانکی هم در ترکیه به اوج ۲۰ ساله خود رسید. اتفاقی که اقتصادانان آن را مرتبط با بحران ارزی دانسته و معتقدند برخی از بانک‌ها سود ۲۰ درصدی را به شهروندان ارائه می‌دهند تا آن‌ها ارز خود را از بانک خارج نکنند.

بلومبرگ نیز در گزارشی افت و خیز بازار مالی ترکیه را در آستانه دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری سیگنالی برای «درد بیشتر» خواند و گفت که انتظار می‌رود در روزهای آینده لیر ترکیه باز هم دچار «کاهش» شود.

از سوی دیگر سرمایه‌گذاران در حال ارزیابی هستند که آیا اردوغان «تغییراتی در مدل اقتصادی غیر سنتی ایجاد خواهد کرد یا خیر؟»

آتیلا یشیلادا، اقتصاددان مطرح ترک هم در پیش‌بینی نگران‌کننده‌ای گفت اگر اردوغان در انتخابات پیروز شود، ترکیه به دهه ۱۹۷۰ بازمی‌گردد و بحران اقتصادی بزرگی رخ خواهد داد.

به گفته او اگر اردوغان سیاست‌های اقتصادی «غیر منطقی» خود را ادامه دهد به سرعت به سرنوشت مصر و پاکستان دچار خواهد شد.

داده‌های بانک مرکزی ترکیه نیز نشان می‌دهند وضعیتی نزولی بر ذخایر این بانک حاکم است.

بر اساس این داده‌ها، ذخایر خالص بانک مرکزی در هفته جاری به پایین‌ترین سطح در تاریخ ترکیه رسیده و برابر با «منفی دو دهم میلیارد دالر» کاهش یافته است.

در دو ماه گذشته نیز ذخایر بانک مرکزی ترکیه ۲۵ میلیارد دالر کاهش یافته است.

رویارویی اردوغان و قلیچ‌داراغلو

یک روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در ۲۸ می (برابر با هفت جورا) رجب طیب اردوغان، یکی از دو کاندیدای این رقابت‌ها از مردم کشورش خواست تا در رای‌گیری شرکت و روز یک‌شنبه را تبدیل به شروعی تازه در تاریخ ۱۰۰ ساله جمهوری ترکیه کنند.

رییس‌جمهوری ترکیه که در این انتخابات با کمال قلیچ‌داراغلو، نماینده ائتلاف احزاب مخالف خود رقابت می‌کند از شهروندان ترکیه خواست فارغ از هر عقیده، فرقه، قومیت و ترجیح سیاسی در رای‌گیری شرکت کنند.

قلیچ‌داراوغلو هم در پیامی خواستار مشارکت کسانی در انتخابات شد که به گفته او «عشق به وطن» دارند.

از سوی دیگر قلیچداراوغلو از اردوغان به دلیل پخش ویدیویی تبلیغاتی شکایت کرد. این فیلم کاندیدای ائتلاف اتحاد ملت را در کنار یکی از فرماندهان نظامی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) نشان می‌دهد.

در حالی‌که ترکیه گروه پ‌ک‌ک را سازمانی «تروریستی» می‌داند و این گروه اجازه فعالیت در این کشور را ندارد، وکیل قلیچداراوغلو گفت به دلیل این فیلم «ساختگی» برای اردوغان پرونده قضایی تشکیل داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.