روسیه به امریکا: در مورد استقرار سلاح‌های هسته‌ای به ما درس ندهید

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

روسیه با رد انتقاد رئیس‌جمهور امریکا درباره طرح مسکو برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس، گفته واشنگتن برای دهه‌ها چنین سلاح‌ را در اروپا مستقر کرده است. روسیه اعلام کرده که برای نخستین بار از زمان فروپاشی اتحاد شوروی چنین تسلیحاتی را در خارج از این کشور مستقر می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا روز جمعه (پنجم جوزا) با این طرح به شدت مخالفت کرد و گفت که موضعش درباره استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در بلاروس «بسیار منفی» است.

وزارت خارجه امریکا نیز طرح استقرار هسته‌ای روسیه در خارج این کشور را محکوم کرد.

اما در پاسخ، سفارت روسیه در امریکا گفته: «این حق رهبری روسیه و بلاروس است که امنیت خود را از طریق ابزارهایی که ما لازم می‌دانیم، در بحبوحه جنگ هیبریدی گسترده‌ای که توسط واشنگتن علیه ما آغاز شده، تضمین کنند.»

بر اساس اعلامیه این سفارت، اقدامات روسیه کاملاً با تعهدات حقوقی بین‌المللی این کشور مطابقت دارد.

ایالات متحده گفته است که جهان با بزرگ‌ترین خطر هسته‌ای بعد از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ به دلیل اظهارات رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین در جریان درگیری اوکراین مواجه است، اما مسکو می‌گوید موضع این کشور به اشتباه تفسیر شده است.

آقای پوتین جنگ اوکراین را نبردی برای بقای روسیه در برابر غرب «متجاوز» می‌داند و بارها هشدار داده است که روسیه از همه ابزارها برای دفاع از خود استفاده خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها