نماینده خامنه‌ای در سیستان و بلوچستان: از همه اهرم‌ها برای گرفتن حقابه استفاده شود

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

مصطفی محامی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در سیستان‌وبلوچستان می‌گوید امیدوار است از همه اهرم‌ها برای گرفتن حقابه از افغانستان استفاده شود.

آقای محامی از طالبان به عنوان «دولت دست‌نشانده امریکا» نام برده و گفته اگر با این گروه «به روال گذشته عمل کنیم، کارساز نخواهد بود.»

نماینده علی خامنه‌ای در خطبه‌ نماز جمعه (۵ جوزا) در زاهدان اخطار ابراهیم رئیسی به طالبان را «مایه خشنودی مردم سیستان‌وبلوچستان» دانست و گفت: «امیدواریم این موج، زودگذر و احساسی نباشد و با پشتوانه فرمایش رئیس‌جمهور دنبال شود.»

به گزارش خبرگزاری دانشجو، مصطفی محامی موضوع حقابه را به امریکا ربط داده و گفته است: «هنگام آغاز طرح بند کمال خان، ما به مرکز کشور گزارش دادیم اما کسی کاری نکرد.» به گفته او: «نقشه امریکا این بود که آب سد کجکی به ایران نیاید.»

در هفته‌های گذشته موضوع حقابه ایران از رودخانه هلمند، باعث ایجاد تنش لفظی میان جمهوری اسلامی و طالبان شده است. پیش از این رئیس‌جمهور ایران به طالبان اخطار داد که «حقابه را بدهید، بعدا گلایه نکنید که به ما گفته نشد.»

طالبان در پاسخ گفته‌اند خود را متعهد به قرارداد حقابه میان ایران و افغانستان می‌داند، اما «در بند کمال خان آب نیست.»

جمهوری اسلامی ایران در مقابل تاکید دارد که برای راستی‌آزمایی ادعای طالبان، هیئتی از کارشناسان ایرانی باید به افغانستان برود و وضعیت بندهای آب را از نزدیک مشاهده کند. مقامات طالبان با این پیشنهاد مخالف کرده‌اند.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان روز دوشنبه (اول جوزا) از جمهوری اسلامی ایران خواست به جای سر و صداهای مطبوعاتی، موضوع حقابه را «از راه تفاهم و گفت‌وگوهای رو در رو» حل کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها