مهاجران سوری و افغان با نگرانی کارزارهای انتخاباتی در ترکیه را دنبال می‌کنند

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

تبلیغات نامزدان دومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در ساعت‌های پایانی کارزارهای انتخاباتی اوج گرفته است.

ظاهرا این انتخابات به سرنوشت میلیون‌ها مهاجر در ترکیه ربط پیدا کرده و جمعیت بزرگ مهاجران در این کشور، با نگرانی و دلهره اخبار مربوط به انتخابات را دنبال می‌کنند.

کمال قلیچداراوغلو، رقیب رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کنونی ترکیه برای جلب آرای ملی‌گرایان وعده داده است که در صورت پیروزی، میلیون‌ها پناهنده سوری را از ترکیه اخراج خواهد کرد.

در مقابل رجب طیب اردوغان او را به انتشار «سخنان نفرت‌انگیز» متهم کرده است. آقای اردوغان حتی گفته است «پیروزی کیلیچداراوغلو یک پیروزی برای تروریست‌ها خواهد بود.»

سوری‌ها با پنج میلیون جمعیت، بزرگترین جمعیت پناهجو در ترکیه هستند. پس از سقوط کابل به دست طالبان در ماه اسد ۱۴۰۰ موج بزرگی از شهروندان افغان نیز وارد ترکیه شدند. براساس آمار رسمی حدود ۳۰۰ هزار مهاجر افغان در ترکیه ثبت شده است اما آماری از مهاجرانی که از مسیرهای غیررسمی وارد این کشور شده‌اند وجود ندارد.

اگرچه آقای اردوغان در اظهارات انتخاباتی‌اش بیشتر از سوری‌ها و سایر مهاجران در ترکیه استقبال کرده است، اما او همچنین اقداماتی را برای تسریع بازگشت مهاجران به سوریه انجام داده است.

در جریان دو سال گذشته دولت ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان ده‌ها هزار پناهجوی افغان را به کشوری تحت تسلط طالبان بازگشت داده است.

براساس آمار رسمی مدیریت امور پناهندگان در وزارت داخله ترکیه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳، حدود ۱۰ هزار پناهجو از ترکیه اخراج شده‌اند که ۳۲۷۷ تن از آنها به افغانستان بازگردانده شدند.

براساس آمار جداگانه‌ای ترکیه در سال ۲۰۲۲، ۵۷ هزار و ۱۷۴ پناهجوی افغان را اخراج کرده است.

برای مهاجران به ویژه سوری‌ها که جمعیت بزرگی از پناهجویان را در ترکیه تشکیل می‌دهند، انتخابات و چرخش ضد مهاجر در سیاست ترکیه ابهامات جدیدی را در مورد آینده ایجاد کرده است. این انتخابات بسیاری را به این فکر واداشته است که آیا آنها مجبور خواهند شد که دوباره به سرزمینی بازگردند که از آن فرار کرده‌اند و از صفر آغاز کنند؟

حمایت حزب راست افراطی از کیلیچداراوغلو

کیلیچداراوغلو روز چهارشنبه اعلام کرد که اومیت اوزداغ، رهبر راست افراطی حزب پیروزی، از او در دور دوم انتخابات حمایت خواهد کرد.

در مقابل اوزداغ اعلام کرد که کیلیچداراوغلو به او وعده داده است که در صورت پیروزی «بار مهاجران» را از دوش اقتصاد بردارد.

رهبر حزب راست افراطی حتی در اظهاراتش از جملاتی استفاده کرد که توسط رسانه‌ها «بیگانه‌هراسی» و «نفرت‌پراکنی» علیه مهاجران تعبیر شده است. او پناهجویان سوری و افغان را به «دزدی، آزار جنسی و سایر جنایات» متهم کرد و گفت که بازگرداندن مهاجران «خیابان‌ها را دوباره ایمن می‌کند.»

رویترز گزارش داده است که کاربرد چنین زبانی در کارزارهای انتخاباتی و نصب پوسترهای ضد مهاجر جدید کیلیچداراوغلو که از تیرهای چراغ‌ها در شهرها آویزان شده است، نگرانی مهاجران به ویژه سوری‌ها را برانگیخته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.