طالبان به نقل از کاظمی قمی: هیئت ایرانی در نشست دوحه از «وضعیت موجود افغانستان دفاع کرد»

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۶

یک سخنگوی وزارت خارجه طالبان به نقل از حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان گفته که هیئت ایرانی در نشست دوحه «از وضعیت موجود در افغانستان دفاع کرد».

ضیااحمد تکل در توییتر نوشت که کاظمی قمی این موضوع را روز شنبه در دیدار با امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان بیان کرد.

نشست دوحه درباره افغانستان در نیمه ماه ثور گذشته با حضور نمایندگان قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای به دعوت آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برگزار شد و از طالبان برای شرکت در این نشست دعوت نشد.

منابع ایرانی تاکنون درباره دیدار حسن کاظمی قمی با امیرخان متقی چیزی نگفته‌اند.

ضیااحمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان افزوده که آقای کاظمی قمی در دیدارش با امیرخان متقی با اشاره به مدیریت مسائل مرزی افغانستان و ایران، بر هماهنگی دو طرف تاکید کرد.

به گفته تکل، امیرخان متقی ضمن قدردانی از حمایت ایران از «وضعیت موجود افغانستان» در نشست دوحه، بر داشتن روابط نیک دو طرفه تاکید کرد.

آقای متقی در مورد تعلیق اجرای حکم زندانیان افغان محکوم به اعدام در ایران، آغاز دوباره روند انتقال زندانیان افغان از ایران و تسهیل صدور ویزا به متقاضیان افغان صحبت کرد.

در بیانیه طالبان آمده که در این دیدار در مورد تامین حقابه ایران از رود هلمند نیز گفت‌وگو شد، ولی جزئیات بیشتر ارائه نشده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان افزوده که امیرخان متقی در این دیدار گفت که مسایل دو کشور از راه تفاهم و گفتگوهای دوجانبه قابل حل است.

این در حالی است که روابط جمهوری اسلامی و طالبان بر سر تامین حقابه ایران از رود هلمند و بند کمال خان در روزهای اخیر پرتنش شده و مقام‌های دو طرف اظهارات هشدارآمیزی داشته‌اند.

اخیرا آقای متقی گفت که در بند کمال خان آب نیست و مقامات جمهوری اسلامی نباید موضوع حقابه را سیاسی کنند.

از سویی هم، کمی پس از پخش خبر دیدار مقام‌های طالبان و ایرانی، گزارش‌ها از درگیری مرزبانان جمهوری اسلامی و طالبان در نیمروز منتشر شد.

منابع افغانستان اینترنشنال گفتند که شماری از افراد طالبان و غیرنظامیان در این رویداد زخمی شدند. طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.