سفیر سابق ایران: جنگ با طالبان بسیار جدی است و می‌تواند با عوامل دیگری از سر گرفته شود

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

سفیر سابق ایران در کابل درگیری مرزی طالبان با مرزبانان ایرانی را «یک جنگ جدی» توصیف کرده و گفته است این درگیری می‌تواند با «عوامل دیگری» از سر گرفته شود.

ابوالفضل ظهره‌وند به روزنامه انتخاب گفته که این جنگ، زنگ خطر جدی در مورد نحوه تعامل تهران با طالبان را به صدا درآورده است.

آقای ظهره‌وند افزوده که طالبان در حال استفاده از اهرم‌های فشار خود از جمله آب هلمند (هیرمند) و بستن مرز اسلام‌قلعه (دوغارون) است.

آقای ظهره‌وند به روزنامه انتخاب گفت: باید هوشیار بود؛ درگیری می‌تواند با عوامل دیگری از سر گرفته شود. جنگ یک جنگ بسیار جدی‌ست؛ باید افق کار را درست دید و در آن راستا کار کرد. یک مقطع حساس تاریخی را تجربه می‌کنیم.»

این دیپلومات پیشین ایران افزوده که زیاده‌خواهی‌های طالبان در کنار رفتار‌های اخیرشان نسبت به آب و اخلال در مرز‌ها، باعث ایجاد تنش‌های نسبی شده است که در آینده می‌تواند ابعاد خطرناک‌تری را نشان دهد.

او گفته که روند‌های نگران‌کننده‌ای بین ایران و طالبان جریان دارد.

او طالبان را یک مولفه ضدامنیت در منطقه خواند و گفت که امریکایی‌ها این گروه را به عنوان «سرمایه ژئوپلوتیک» خود می‌بینند.

آقای ظهره‌وند گفت که امریکا طبق توافق دوحه، افغانستان را به طالبان سپرد. او افزود: «ما در این طرف باید ببینیم مولفه‌های ژئوپلوتیک ما چیست تا بتوانیم اهدافمان را مقابل طالبان پیش ببریم. امریکایی‌ها این منطقه را رها نمی‌کنند. جنگ یک جنگ بسیار جدی‌ است و با این شرایط باید افق کار را درست دید و در آن راستا کار کرد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.