خامنه‌ای: از برقراری روابط با مصر استقبال می‌کنیم و با آن مشکلی نداریم

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

رهبر مذهبی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با پادشاه عمان گفته است که ایران از برقراری روابط با مصر استقبال می‌کند. علی خامنه‌ای این موضوع را روز دوشنبه (۸ جوزا) در پاسخ به اظهارات هیثم بن طارق بیان کرد. پادشاه عمان گفته که مصر تمایل دارد روابط با جمهوری اسلامی ایران را از سر گیرد.

به گزارش پایگاه خبری دفتر رهبر جمهوری اسلامی، آقای خامنه‌ای افزود: «ما از این موضع [مصر] استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.»

هیثم بن طارق، پادشاه عمان، قبل از سفر دو روزه خود به ایران، به مصر رفته بود و گفته می‌شود که هدف این دو سفر میانجیگری بین تهران و قاهره است.

اگرچه ایران و مصر روابط دیپلوماتیک خود را حفظ کرده‌اند. روابط این دو کشور در دهه‌های اخیر بیشتر پرتنش بوده است.

اظهارات تازه آقای خامنه‌ای در حالی پخش شده است که کشورهای خاورمیانه از جمله مصر در تلاش اند تنش‌های منطقه‌ای را کاهش دهند.

همچنین روابط دیپلوماتیک عربستان سعودی و سوریه بعد از ده سال در مسیر عادی‌سازی قرار گرفته است و بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه هم در نشست سران اتحادیه عرب حضور پیدا کرد.

در ماه مارچ عربستان سعودی و ایران، به سال‌ها خصومت و رقابت منطقه‌ای خود پایان دادند و توافق کردند که روابط دیپلوماتیک خود را بر اساس توافقی با میانجیگری چین به حالت عادی بازگردانند.

در دیدار علی خامنه‌ای و پادشاه عمان آغاز به روابط دیپلوماتیک ریاض و تهران نیز اشاره شد.

آقای خامنه‌ای آن را نتیجه سیاست دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جمهوری ایران خواند و افزود که او در پی گسترش و تقویت روابط با همسایگان و کشورهای منطقه است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.