شورای عالی مقاومت از اردوغان خواست از برگشت دموکراسی به افغانستان حمایت کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان در پیام تبریکی به مناسبت پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، از او خواست که از برگشت دموکراسی به افغانستان حمایت کند.
آقای اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با شکست رقیبش، کمال قلیچداراوغلو دوباره انتخابات شد.

شورای عالی مقاومت یکشنبه شب (۷ جوزا) در پیام خود حضور پرشور مردم در انتخابات ترکیه را پیروزی مردم‌سالاری در این کشور توصیف کرد.

در بیانیه این شورا آمده است: «خواسته اصلی مردم افغانستان نیز حاکمیت یک نظام منتخب مردم‌سالار است و بدون چنین نظامی هیچگاه بحران افغانستان حل نخواهد شد.»

بیانیه شورای عالی مقاومت ملی افغانستان تاکید کرده که خواست اصلی مردم افغانستان بازگشت مردم‌سالاری در این کشور است.

اعضای ارشد این شورای که عمدتا در ترکیه به سر می‌برند، در بیانیه خود تاکید کرده که مردم افغانستان و ترکیه در طول تاریخ بیش از یک سده، همیشه در شادی و اندوه همدیگر شریک بوده‌اند.

این شورا با یادآوری آنچه که «وضعیت نامطلوب ناشی از سلطۀ جابرانۀ طالبان» بر افغانستان خوانده، از دولت ترکیه خواسته که فرصت ادامۀ حضور پناهندگان افغان را در ترکیه تا زمان بهبود وضعیت افغانستان فراهم کند.

با سقوط حکومت جمهوری و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، دهها هزار تن از مردم افغانستان و بیشتر رهبران سیاسی و مقام‌های دولت پیشین این کشور به خارج از کشور از جمله ترکیه رفتند.

شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان متشکل از شماری از رهبران سیاسی و مقام‌های دولت پیشین افغانستان است که عمدتا در ترکیه به سر می‌برند.

این شورای از براندازی حکومت طالبان حمایت می‌کند، ولی تاکید کرده که بهتر است طالبان تن به گفت‌وگو بدهند، ولی اگر این گروه حاضر به مذاکره نشود، این شورا گزینه‌های نظامی را رد نمی‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها