وزارت عدلیه طالبان ده‌ها فرمان منسوب به ملا هبت‌الله را در جریده رسمی این گروه چاپ کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

بر اساس گزارش خبرگزاری باختر، وزارت عدلیه طالبان ۶۵ فرمان و احکام منسوب به ملا هبت‌الله، رهبر این گروه را در جریده رسمی چاپ کرده است.

از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ که طالبان به قدرت رسید، فرمان‌های منسوب به ملا هبت‌الله، زنان را خانه‌نشین کرد و جلوی رفتن دختران به مکتب و دانشگاه را گرفت.

وزارت عدلیه طالبان اعلام کرد فرمان‌های را که چاپ کرده طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۴۱ از سوی رهبر طالبان صادر شده و موضوعات مختلف را شامل می‌شود.

تعدادی از این فرمان‌ها در شروع دور دوم حاکمیت طالبان بر افغانستان صادر شده است که بیش از همه زندگی زنان را متاثر کرده است.

طالبان بر اساس فرمان‌های منتسب به ملا هبت‌الله که هنوز هیچ تصویری از او دیده نشده و معلوم نیست وجود خارجی دارد یا خیر، در ابتدا دختران بالاتر از صنف ششم را از مکتب منع کرد،‌ و سپس در سال ۲۰۲۲ از ورود دختران به همه مراکز آموزشی جلوگیر کرد.

این گروه همزمان با سخت‌تر کردن شرایط برای آموزش دختران،‌ کار زنان را در ادارات دولتی و سازمان‌های بین‌المللی را هدف قرار داد.

طبق فرمان منسوب به هبت‌الله که از قندهار صادر می‌شود، در سال ۲۰۲۲ ابتدا کار زنان در موسسات غیر دولتی داخلی و بین‌المللی منع شد و در شروع سال ۲۰۲۳، کار زنان در سازمان ملل، عمده‌ترین سازمان امداد رسان در افغانستان منع شد.

این فرمان‌ها نه تنها کار به رسمیت شناختن طالبان را با مشکل مواجه کرده، بلکه این گروه را بیش از پیش در تقابل با جامعه جهانی قرار داده است.

علاوه بر این، صدور این فرمان‌ها، به یک عامل اصلی بروز اختلاف داخلی در میان مقام‌های ارشد طالبان تبدیل شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
برخلاف احتمال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها