قرارداد با پولند؛ تلاش کوریای جنوبی برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین دلالان اسلحه در جهان

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

کوریای جنوبی از بستن قرارداد فروش تسلیحات به ارزش ۱۳.۷ میلیارد دالر به پولند خبر داد. با تلاش کشورهای غربی برای تسلیح اوکراین و افزایش تنش‌ در نقاط داغ دیگر مانند کوریای شمالی، فروش تسلیحات کوریای جنوبی در ۲۰۲۲ از ۷.۲۵ میلیارد دالر به بیش از ۱۷ میلیارد در سال قبل آن افزایش یافت.

قرارداد تسلیحاتی با پولند، یکی از اعضای کلیدی ناتو، شامل صدها موشک انداز چونمو، تانک ک‌۲، هویتزرهای خودکششی ک‌۹ و هواپیماهای جنگنده فا-۵۰ است.

ارزش و میزان تسلیحاتی که کوریای جنوبی به پولند فروخته، یکی از بزرگترین موارد فروش تسلیحات در میان تامین کنندگان اصلی تسلیحات در جهان نگرسته شده است.

مقام‌های کوریای جنوبی و پولند گفتند که این شراکت به آنها کمک می‌کند تا بازار تسلیحات اروپا را حتی فراتر از جنگ اوکراین فتح کنند. دو طرف گفتند که سئول تسلیحات با کیفیت بالا را سریعتر از سایر کشورها تحویل می‌دهد.

یک مقام پولندی دخیل در این معامله گفته که جمهوری چک، رومانیا، اسلواکیا، فنلند، استونیا، لتونیا، لیتوانیا و برخی دیگر از کشورها که به فکر خرید محصولات دفاعی فقط در اروپا بودند، اما اکنون تمایل پیدا کرده‌اند که نیاز خود به اسلحه را با قیمت پایین، از شرکت‌های کوریای جنوبی خریداری کنند و به سرعت تحویل بگیرند.

یک مقام کوریای جنوبی هم گفته که فروش اسلحه به اروپا، این کشور را به رویایش که تبدیل شدن به یکی از بزرگترین فروشندگان اسلحه در جهان است نزدیک می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.