جاپان در واکنش به پرتاب ماهواره کوریای شمالی، سیستم راکتی‌اش را به حالت آماده‌باش درآورد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

پس از آن که کوریای شمالی اعلام کرد ماهواره جاسوسی نظامی خود را بین ۱۰ تا ۲۱ جوزا به فضا پرتاب می‌کند، جاپان سامانه دفاع راکت‌های بالستیک خود را در حالت آماده‌باش قرار داد.

جاپان گفت هر راکتی که به سوی خاکش شلیک شود، ساقط خواهد کرد.

کوریای شمالی گفته است که ماهواره جاسوسی نظامی این کشور تکمیل شده و کیم جونگ اون، رهبر این کشور، پرتاب آن را تایید کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع جاپان گفت: «توکیو احتمال می‌دهد کوریای شمالی موشک حامل ماهواره خود را مانند سال ۲۰۱۶ از فراز مجمع جزایر جنوب‌غربی جاپان شلیک کند.»

جاپان از این امر نگران است و وزارت دفاع این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما آمادگی داریم تا موشک‌های بالستیک و دیگر موشک‌هایی که بر خاک ما فرود می‌آیند را نابود کنیم.»

تحلیلگران می‌گویند که ماهواره جدید کوریای شمالی بخشی از یک فناوری تجسسی است که شامل پهپادها نیز می‌شود و هدف آن بهبود توانایی حمله در زمان جنگ است.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر جاپان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، هرگونه پرتاب راکت از سوی کوریای شمالی نقض جدی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است. وزارت خارجه امریکا نیز پرتاب راکت ماهواره‌بر کوریای شمالی را نقض قطعنامه‌های سازمان ملل خوانده است.

این درحالیست که موشک فضایی ساخت کوریای جنوبی نیز قرار است روز پنجشنبه برای اولین بار یک ماهواره تجاری را به مدار زمین بفرستد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها