بازرس پنجاب: شماره‌های تلفنی افغانستان در پرونده مفقودشدن مجری تلویزیونی پاکستانی دخیل است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

عثمان انور، بازرس کل ایالت پنجاب پاکستان، به دادگاه عالی لاهور گفت که شماره‌های تلفنی افغانستان در پرونده عمران ریاض خان، مجری تلویزیونی مفقود شده پاکستانی دخیل است.

آقای خان از حدود سه هفته پیش در حوزه عمومی دیده نشده و پولیس و خانواده‌اش می‌گویند نتوانسته‌اند او را پیدا کنند.

عمران ریاض خان کیست و چگونه مفقود شد؟

حدود سه هفته قبل ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که عمران ریاض خان را در محاصره پولیس پاکستان در یک میدان هوایی نشان می‌داد.

این مجری ۴۷ ساله جنجالی تلویزیون، که بیش از سه میلیون دنبال‌کننده در یوتیوب دارد، از آن زمان تاکنون در فضای عمومی دیده نشده است.

برخی از رسانه‌های پاکستان پیش از این گزارش داده بودند که آقای خان در میدان هوایی علامه اقبال در لاهور به اتهام انتشار «سخنان نفرت‌برانگیز» و «بیانیه خشونت‌آمیز» با هدف ایجاد «شکاف بین عموم مردم و نهادهای دولتی» دستگیر شده است.

برادر عثمان ریاض خان قبلا گفته بود که این مجری تلویزیونی در روزی که فیلم کوتاهی از او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، می‌خواست از طریق میدان هوایی لاهور از پاکستان فرار کند، ولی پولیس او را دستگیر کرد.

برادر آقای خان ادعا کرده بود که برادرش همیشه سخن «حق می‌گفت» و با انتشار ویدیوهای کوتاه مسایل سیاسی را تفسیر می‌کرد، «به همین دلیل او را بازداشت کردند».

با این حال، پولیس پاکستان خبر بازداشت او را تایید کرده و افزوده است که او را همان شبی که بازداشت کرد، آزاد کرد. پولیس همچنین مدعی شده است که او با گروهی از افراد ناشناس رفته است و پولیس دیگر چیزی درباره او نمی‌داند.

با این حال، شبکه خبری الجزیره به نقل از پدر این مجری تلویزیونی نوشته است که چهار پنج مرد «نقاب‌دار» پسر او را ربوده‌اند.

الجزیره افزوده که پدر آقای خان این موضوع را در شکایت‌نامه‌ای به پولیس اطلاع داده است.

پیش از این دادگاهی در لاهور به نهادهای دولتی این ایالت دستور داده بود که در ظرف ۴۸ ساعت این مجری مشهور تلویزیونی را پیدا کنند. با این حال، به نظر می‌رسد که آن‌ها موفق به این کار نشده‌اند.

روزنامه پاکستانی دان گزارش داده است که اکنون دادگاه عالی لاهور رسیدگی به درخواست برای پیدا کردن این مجری مشهور تلویزیونی را از سر گرفته است.

بازرس کل پنجاب در جلسه دادگاه ادعا کرد که «در این مورد از شماره‌های [تلفن] خارجی خاصی استفاده شده است. شماره‌های استفاده شده به افغانستان بازمی‌گردد و ما توانایی ردیابی شماره‌های [تلفن] افغان‌ها را نداریم.»

براساس گزارش روزنامه دان، در جلسه دادگاه احتمال اینکه آقای خان به افغانستان رفته باشد، نیز مطرح شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها