مکال: باید همه اعضای کمیته روابط خارجی کانگرس اسناد محرمانه خروج از افغانستان را ببینند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

مایکل مکال، رئيس کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا از وزارت خارجه این کشور خواست که برای تمام اعضای این کمیته زمینه مشاهده اسناد خروج از افغانستان را فراهم کند.

وزارت خارجه امریکا پیشتر گفته بود که دو عضو ارشد کمیته روابط خارجی کانگرس می‌توانند این مکاتبات محرمانه را ببینند.

مایکل مکال روز دوشنبه (۸ جوزا) در نامه‌ای به وزارت خارجه امریکا نوشت که دلایل کافی برای طبقه‌بندی کردن اسناد مرتبط به خروج امریکا از افغانستان وجود ندارد.

او از حکومت جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا خواسته است که این اسناد را از حالت طبقه‌بندی شده خارج کند و در دسترس تمام اعضای کمیته روابط خارجی کانگرس و مردم امریکا قرار دهد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا نوشت که مردم این کشور و به‌ویژه سربازانی که در افغانستان خدمت کرده‌اند، سزاوار حساب‌دهی کامل از اقدامات حکومت در زمینه خروج از افغانستان هستند.

آقای مکال تصریح کرده که به باور او، انتشار این اسناد اثری بر امنیت ملی امریکا نمی‌گذارد و برعکس، نخستین گام برای بازگرداندن اعتماد امریکایی‌ها نسبت به تصمیم‌های دولت در مورد سیاست خارجی خواهد بود.

وزارت خارجه امریکا در روز ۲۷ ثور موافقت کرد که مایکل مکال و گریگوری میکس، عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس، نسخه‌ای از این مکاتبات را که در آن نام‌های افراد سانسور شده، ببینند.

این تصمیم در پی فشارها و تهدیدهای پی‌هم مایکل مکال گرفته شد.

مکال بارها وزارت خارجه را متهم کرده که بخشی از مکاتبات سفارت امریکا در کابل را در اختیار این کمیته قرار نمی‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.