وزیر داخله ایران: مسئولان «رده پایین» طالبان که علیه ایران حرف زدند، برکنار شده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

وزیر داخله جمهوری اسلامی گفته که گروه طالبان برخی از افراد «غیرمسئول» یا مقام‌های «رده پایین» خود را که اظهاراتی علیه ایران داشتند، برکنار کرده است.

احمد وحیدی از این افراد و مقام‌های برکنارشده طالبان نام نبرده است.

عبدالحمید خراسانی، فرمانده واحد «ناصر بدری» طالبان پس از بروز درگیری مرزی میان طالبان و جمهوری اسلامی در نیمروز، در چند بار ایران را تهدید کرد.

او اخیرا و قبل از بروز درگیری مرزی، به رسانه‌ها گفته بود که از مقام خود به عنوان ولسوال طالبان در احمدآبای ولایت پکتیا «استعفا» داده است.

حمید خراسانی با نشر ویدیویی، که بعداً آن را حذف کرد، هشدار داد که جمهوری اسلامی باید مدیون صبر بزرگان طالبان باشند، در غیر آن با علاقه بیشتر از جهاد در برابر امریکا با ایران خواهد جنگید.

وزیر داخله ایران روزچهارشنبه (دهم جوزا) با اشاره به برکناری برخی مقامات طالبان، افزود که آنها «اظهارات بی‌جا و غیرمنطقی» علیه جمهوری اسلامی کرده بودند.

آقای وحیدی گفت که اکنون جمهوری اسلامی با طالبان در تعامل است و «هر حرفی باشد، از طریق گفت‌وگو باید حل‌وفصل شود».

او افزود که در حال حاضر، وضعیت در مناطق مرزی افغانستان و ایران آرام و تردد در حال انجام است.

وزیر داخله ایران گفت که طالبان در مناطق مرزی نیمروز «اشتباه» و تیراندازی کردند و با وقوع درگیری، هر دو طرف کشته دادند.

آقای وحیدی افزود: «بنابراین، با دقت و تدبیر طرف جمهوری اسلامی و دقت و ورود به موقع طالبان و حکومت مرکزی کابل، مسئله حل شد و ما الان در مرز مشکلی نداریم.»

او از طالبان خواست که «دقت کنند و مرزبانان خود را توجیه کنند تا از این دست اتفاقات رخ ندهد».

روز شنبه هفته جاری، مرزبانان طالبان و جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی نیمروز باهم درگیر شدند. طالبان و ایران اعلام کردند که هرکدام در این درگیری یک نفر کشته داشته است.

با این‌که یک روز پس از درگیری، مقام‌های ایرانی گفتند که وضعیت در نقاط مرزی به حالت عادی برگشته است، نیروهای طالبان روز چهارشنبه (دهم جوزا) با تجهیزات سنگین نظامی در مرز ایران مستقر شدند.

در همین حال، ویدیوهایی به افغانستان اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهند کاروانی از تانک‌های طالبان از شهر هرات در حال حرکت به سوی مناطق مرزی هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.