وزارت داخله روسیه: تولید و قاچاق مواد مخدر افغانستان به کشورهای همسایه افزایش یافته است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

معین وزارت داخله روسیه در نشستی با نمایندگان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی گفت که تولید مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته است. آندری خراپوف گفته تولید مت‌آمفتامین هم در افغانستان بیشتر شده و تقریبا در همه کشورهای همسایه کشف‌ و ضبط می‌شود.

خبرگزاری تاس روز دوشنبه (۸ جوزا) گزارش داد که معین وزارت داخله روسیه در نشست بررسی عملیات سازمان پیمان امنیت جمعی برای مبارزه با مواد مخدر گفت تولید و قاچاق مواد مخدر از افغانستان یکی از مشکلات اصلی است.

این مقام روس در این نشست در ارمنستان گفت که منبع اصلی ۸۰ درصد مواد مخدر در بازار جهانی افغانستان است.

طالبان ماه حمل سال ۱۴۰۱ کشت کوکنار و خرید و فروش مواد مخدر را در افغانستان ممنوع کرد و هشدار داد که با متخلفان طبق شریعت برخورد خواهد شد. با این حال، هنوز این گروه هرازگاهی از شناسایی و بازداشت افرادی به اتهام قاچاق مواد مخدر خبر می‌دهد.

شماری از کشورهای همسایه افغانستان هم اخیرا از کشف و ضبط مواد مخدر خبر دادند. رسانه‌های اوزبیکستان در ماه ثور سال جاری گزارش دادند که یک محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش ۷۰ میلیون دالر در مرز با افغانستان کشف و ضبط شده است.

سازمان پیمان امنیت جمعی اعلام کرده که قاچاق مواد مخدر و کشف و ضبط آن به کشورهای حوزه خود را مستندسازی می‌کند.

معین وزارت داخله روسیه از تغییر مسیرهای عرضه کوکائین به منطقه هم خبر داده و گفته اخیرا یک محموله بزرگ ۷۰۰ کیلویی مواد مخدر در ارمنستان کشف و ضبط شده است.

به گفته او، اخیرا از اول تا پنجم ماه جوزا عملیات منطقه‌ای مبارزه با مواد مخدر در خاک کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی برگزار و صدها کیلو مواد مخدر کشف و ضبط شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
مومبای: شهر کلان جهنم

رادیو

پادکست‌ها