یک کارمند سابق سفارت افغانستان در تهران: طالبان مرا در داخل سفارت 'بازداشت و تهدید' کردند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

جمال خورشید، کارمند سابق سفارت افغانستان در تهران به رادیو افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان او را در داخل سفارت «بازداشت و تهدید» کردند.

آقای خورشید گفت که برای گرفتن سند به این سفارت رفته بود، اما مسئولان امنیتی داخل سفارت مانع خروج او شدند.

او افزود زمانی که علت این موضوع را از افراد امنیتی پرسید، آن‌ها گفتند که «رهبری سفارت» دستور عدم خروج او را صادر کرده‌است.

جمال خورشید کارمند محلی سفارت افغانستان در تهران بود. او همچنین گفت که محافظان سفارت افغانستان در تهران او را پس از یک ساعت بازداشت در اتاقی، نزد «سفیر» طالبان بردند.

به گفته او، شماری دیگر از کارمندان سفارت افغانستان هم حضور داشتند و او را تهدید کردند که چرا علیه طالبان می‌نویسد.

از ماه حوت پارسال که کنترول سفارت افغانستان به طالبان واگذاشته شد، این گروه فضل‌محمد حقانی را به عنوان کادار این سفارت تعیین کردند.

جمال خورشید افزود که کارمندان طالبان در این سفارت به او هشدار دادند که «ما توانایی انجام هر کاری را در حق تو داریم. هم در ایران و هم در بیرون از ایران.»

آقای خورشید، که می‌گوید همچنان مخالف اداره طالبان است، در این مصاحبه گفت: «احضار و بازداشت کردن یک شهروند و کارمند پیشین، بر خلاف تمام پروتکل‌های دیپلوماتیک است.»

جمال خورشید با اشاره به حضور شمار زیادی از مهاجران افغان در ایران تاکید کرد که برخورد طالبان در سفارت نشان داد که این گروه حتی در این کشور به دنبال مخالفان خود هستند.

به گفته او، مقام‌ها و نظامیان حکومت پیشین، که در ایران زندگی می‌کنند، «جرئت رفتن به سفارت افغانستان در تهران را ندارند».

او برخورد کارمندان طالبان در سفارت افغانستان در تهران را «گروگان‌گیری» خواند.

مسئولان طالبان در سفارت افغانستان در تهران هنوز درباره اظهارات آقای خورشید اظهار علنی نظر نکرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ معاصر افغانستان
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.