پرتاب ماهواره جاسوسی کوریای شمالی ناکام شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی گزارش داد که ماموریت پرتاب ماهواره جاسوسی این کشور شکست خورده و این ماهواره، در دریای زرد در غرب شبه‌جزیره کوریا سقوط کرده است.

طبق گزارش،‌ ماهواره چولیما-۱ در مرحله دوم پرتاب به دلیل روشن شدن غیرعادی موتور، نیروی محرکه‌اش را از دست داد و سقوط کرد.

ارتش کوریای جنوبی اعلام کرد نیروهای این کشور در حال جستجو برای بازیابی تکه‌های متلاشی شده ماهواره کوریای شمالی هستند.

از سوی دیگر، خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات دفتر ریاست‌جمهوری کوریای جنوبی گزارش داد که کوریای شمالی ممکن است تا پیش از ۲۱ جوزا، به پرتاب یک ماهواره دیگر اقدام کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، اقدام کوریای شمالی در پرتاب ماهواره نظامی را محکوم کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اقدام کوریای شمالی را در پرتاب ماهواره با استفاده از فناوری موشک بالستیک محکوم کرد و گفت واشنگتن در هماهنگی با متحدان خود در حال بررسی وضعیت است.

پیش‌تر ارتش کوری جنوبی اعلام کرد کوریای شمالی یک ماهواره فضایی را پرتاب کرده و ضمن فعال کردن آژیرهای خطر در سئول، از ساکنان پایتخت خواست برای تخلیه خانه‌های خود آماده باشند.

از سوی دیگر، دولت جاپان اعلام کرد کوریای شمالی یک موشک پرتاب کرده و ضمن فعالسازی سامانه هشدار منطقه اوکیناوا، از ساکنان این منطقه خواست در جاهای امن پناه بگیرند.

پس از گذشت مدتی، دولت‌های کوریای جنوبی و جاپان به وضعیت هشدار پایان داده و اعلام کردند خطری سئول و اوکیناوا را تهدید نمی‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها