رئیس سابق دو زندان مخوف ایران به اعدام‌های جمعی در دهه اول انقلاب اعتراف کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

رئیس سابق زندان‌های اوین و گوهردشت ایران از نقش مقام‌های جمهوری اسلامی در اعدام زندانیان در دهه شصت پرده برداشته و گفته علی‌ خامنه‌ای در پی اعدام‌های بیشتر است.

حسین مرتضوی زنجانی در یک اتاق گفت‌وگوی اینترنتی اعتراف کرد که زندانیان بیگناه کشته شدند.

رئیس زندان‌های مخوف ایران، در اتفاقی کم‌سابقه با حضور در یک اتاق گفت‌وگو در شبکه اجتماعی کلاب‎‌هاوس مقابل زندانیان سابق «اعتراف» کرد، به پرسش‌ها آنها پاسخ داد و گفت حق دارند خشمگین باشند.

رئیس پیشین اوین با ابراز ندامت از نقشش در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران گفت: «بخش از سوی زندانیانان به صورت فله‌ای دستگیر شدند و خیلی افراد بی‌گناه کشته‌ شدند. [به صورت] صریح می‌گویم، بی‌گناه کشته شدند.»
سخنان این مقام پیشین دستگاه قضایی ایران درباره کامیون‌های حمل اجساد و اعدام بی‌قاعده زندانیان و تجاوز به آنان بسیاری را شوکه کرده است.

او پس از این اظهارات با انتقادهای روبه‌رو شد و برخی نیز این پرسش را مطرح کردند که چرا بعد از ۳۵ سال او سکوتش را شکسته است.
او در واکنش به این، انتقادها گفت: «ممکن است خیلی از صحبت‌های من کهنه شده و به درد نخورد. اما جمهوری اسلامی حاضر نیست این حرف‌ها گفته شود. و به طور قطع هرچه از دستش برآید انجام خواهد داد. ما که در اوایل انقلاب در شکل‌گیری حکومت دست داشتیم باید اعتراف کنیم، نه توبه. توبه دردی دوا نمی‌کند.»
براساس اسناد و شواهدی از سرکوب منتقدان در سال‌های اول انقلاب به نشر رسیده هزاران نفر در زندان‌های جمهوری اسلامی شکنجه و سپس اعدام شدند.
آیت‌الله منتظری روحانی برجسته ایران در اظهارات تندی در سال ۱۳۶۷ این اعدام‌ها را «بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی» خواند.
حسین مرتضوی زنجانی درباره انگیزه‌ این افشاگری‌ها می‌گوید که ممکن است بخشی از نظام به حرف او گوش کنند. او گفته که قبل از مرگش خواسته تا این حقایق را با زبان خودش بیان کند.

بسیاری از منتقدان از این افشاگری‌های این مقام قضایی سابق جمهوری اسلامی گفتند که این اظهارات از سوی کسی که در قضایای اعدام‌های نقش برجسته داشته مثل این است که یک قاتل با دفاع از مقتولین بخواهد خودش را تبرئه کند.
آقای زنجانی پیش از این نیز بارها مطالبی در نقد جمهوری اسلامی به نشر رسانده است. او عکس اعدام‌شدگان جنبش زن زندگی آزادی را در اینستاگرامش منتشر کرده است.
حدود دو سال و نیم پیش، اولین پست اینستاگرام او سخنان آیت‌الله منتظری درباره انتقاد از شیوه اداره نظام جمهوری اسلامی است.
او همچنین در چهلم مرگ مهسا امینی هم در اینستاگرامش در ویدئویی گفت رژیم هرچه توان دارد برای شکنجه و کشتار به کار می‌گیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها