نماینده مجلس جمهوری اسلامی: طالبان برای ماندگاری چاره‌ای جز تشکیل حکومت فراگیر ندارد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

یک نماینده مجلس جمهوری اسلامی با رد ادعای طالبان مبنی بر وجود حکومت فراگیر، گفته حکومت فراگیر با زور اسلحه و کودتا شکل نمی‌گیرد. علی جدی گفت که حکومت طالبان شاخصه‌های حکومت فراگیر را ندارد و این گروه برای ماندگاری چاره‌ای جز تشکیل آن ندارد.

مولوی عبدالکبیر، سرپرست ریاست‌الوزرای طالبان روز پنجشنبه (۳ جوزا) برای چندمین بار مدعی شد که حکومت فراگیر تشکیل داده‌اند. او در نشستی با دیگر مقام‌های طالبان در توجیه ادعای خود گفت که به جای عبدالرشید دوستم، عبدالسلام حنفی و به جای صلاح‌الدین ربانی، قاری فصیح‌الدین فطرت و به جای احمد مسعود از پنجشیر نورالدین‌عزیزی در حکومت طالبان کار می‌کنند.

به گزارش سایت نمایندگان ایران و رسانه شهرآرانیوز، علی جدی گفته است که حکومت فراگیر از رای مردم است و همه نقش دارند یا مجموعه‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف در سراسر کشور می‌نشینند و به توافق می‌رسند.

به گفته وی، حکومت طالبان نه با دموکراسی و رای گیری مردم روی کار آمده و نه جریان‌های سیاسی اتفاق نظری درباره آن داشته‌اند.

او می‌گوید که طالبان صرفا از طریق کودتا شکل گرفته و بنابراین مقامات ارشد این گروه نمی‌توانند ادعای تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان را داشته باشند.

این نماینده مجلس تاکید کرده که طالبان اگر می‌خواهد ماندگار باشد، چاره‌ای جز اینکه به سمت حکومت فراگیر برود ندارد.

او گفته مردم افغانستان تا حدی صبر دارند و طالبان اگر اقبال مردمی نداشته باشد، حکومت فراگیر تشکیل ندهد، ماندگار نخواهد بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها