طالبان از گزارش بانک جهانی استقبال کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای طالبان از گزارش اخیر بانک جهانی استقبال کرد. دفتر مطبوعاتی عبدالغنی برادر در خبرنامه‌ای نوشت اگر جهان با این گروه تعامل درست می‌کرد، حالا افغانستان به پیشرفت‌های بیشتری در عرصه اقتصادی دست پیدا می‌کرد.

در خبرنامه طالبان که روز پنجشنبه (یازدهم جوزا) نشر شده، گزارش بانک جهانی را مطابق با واقعیت‌های امروز افغانستان دانسته است.

بانک جهانی در گزارش گفته است که در حاکمیت طالبان بهای مواد خوراکی کاهش یافته و پول افغانی نیز در برابر اسعار خارجی ثبات داشته است.

در همین حال در این گزارش از افزایش سطح صادرات و پرداخت به موقع معاش کارمندان حکومت طالبان نیز تمجید شده است.

گزارش بانک جهانی اما می‌گوید که شغل‌های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای در افغانستان هر چند نسبت به ماه اپریل افزایش داشته ولی نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش را نشان می‌دهد. به گفته این بانک، درآمد و حقوق کارمندان نیز پایین است.

در اعلامیه معاون اقتصادی ریاست‌الوزاری طالبان گفته شده که اگر جهان با افغانستان تعامل بهتری می‌داشت و دارایی‌های این کشور مسدود نمی‌شد، حالا وضعیت اقتصادی پیشترفت‌های بیشتری را نشان می‌داد.

در این اعلامیه یک بار دیگر از کشورها و سازمان‌های جهان خواسته شده که تصور خود از افغانستان را با آن چه که گزارش بانک جهانی آمده برابر سازند.

گزارش بانک جهانی در حالی منتشر می‌شود که براساس آمار سازمان ملل بیشتر از ۲۸ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند و خانواده‌های زیادی وابسته به کمک‌های نهادهای امدادرسانی خارجی‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.