حقابه؛ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از «نتایج خوب» مذاکرات با طالبان خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۱

وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که این کشور موضوع حقابه را از مسیر حقوقی و سیاسی در دستور کار دارد و آن را دنبال می‌کند. حسین امیر عبداللهیان گفته طالبان با کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در کابل مذاکراتی داشته و در حال رسیدن به نتایج خوبی هستند.

او در مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه (۱۱ جوزا) در کانال تلگرام خبرگزاری فارس منتشر شده، می‌گوید که پس از آنکه نتایج مذاکرات با طالبان ابعاد روشنی پیدا کرد، جزئیات را اعلام خواهند کرد.

به دنبال اخطار ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران برای حقابه، طالبان اعلام کردند که به معاهده حقابه متعهدند، اما آب کافی وجود ندارد که به ایران رسد.

وزارت خارجه ایران گفته بود که باید بازرسان جمهوری اسلامی به افغانستان سفر کنند تا کمبود آب تایید شود.

شیرمحمد عباس ستانکزی، معین وزارت خارجه طالبان اما به افغانستان اینترنشنال گفت که این گروه به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد از سد کجکی دیدن کنند.

با این حال وزیر خارجه ایران از پیشرفت در مذاکرات خبر داده و گفته حسن کاظمی قمی موضوع حقابه را در افغانستان دنبال می‌کند.

حسین امیر عبداللهیان در مورد درگیری‌ مرزی اخیر جمهوری اسلامی و طالبان در نیمروز هم گفت که این گروه به صراحت اعلام کردند که در «این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر خود نداشته‌اند.» او افزود: «برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

در این درگیری که روز شنبه ۶ جوزا رخ داد دو نظامی ایران و یک عضو طالبان کشته شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چرا اهمیت دارد
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.