شب شعر گل انار؛ خیرالله خیرخواه گفت «دشمنان» در سال‌های گذشته شاعران را هدف قرار دادند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۱۲

طالبان دیشب (۱۱ جوزا) در قندهار «شب شعر گل انار» برگزار کردند.

خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در این برنامه گفت که در سال‌های گذشته «دشمنان» شاعران و نویسندگان را هدف قرار داده‌اند.

این مقام طالبان از «دشمنان» اسمی نبرد.

وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در این مراسم از شاعران و فرهنگیان تقاضا کرد که برای نسل آینده اشعار و حماسه‌ها بنویسند تا نسل آینده از «فرهنگ و کلتور خود آگاه باشند و تحت تاثیر فرهنگ و کلتور دیگران نروند.»

با این حال، مقامات حکومت پیشین بارها طالبان را متهم کردند که در دو دهه گذشته این گروه عامل جنگ در افغانستان بوده و شماری از روزنامه‌نگاران و فرهنگیان را «ترور» کرده‌اند.

طالبان در هفته‌های اخیر برنامه فرهنگی زیر عنوان «گل انار» را در برخی ولایت‌ها از جمله در ننگرهار و غزنی نیز برگزار کرده‌اند. شماری از نویسندگان و شاعران طرفدار طالبان در این برنامه‌ها شرکت و سروده‌های‌شان را در وصف کارنامه‌های طالبان به ویژه افرادی که دست به انتحاری زده‌اند، به خوانش می‌گیرند.

به گزارش باختر، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در برنامه قندهار از نویسندگان و شاعران خواست برای بقای نظام این گروه تلاش کنند و با قلم و شعرهای حماسی از نظام طالبان محافظت کنند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان نیز با نشر توییتی نوشت که پیش تسلط این گروه بر افغانستان، قندهار هر روز و شب "قیامت صغرا" را تجربه می‌کرد اما حالا در "سایه نظام اسلامی" این شهر امنیت دارد.

مراسم شب "شعر گل انار" در منطقه عینو مینه قندهار برگزار شده است. این منطقه به زیبایی و داشتن خانه‌های مجلل و قیمتی مشهور است.

این در حالی است که طالبان تلفیق موسیقی و شعر را ممنوع و شماری را که شعر را به آهنگ تبدیل می‌کنند، تنبیه کرده است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ماه سنبله پارسال فرمانی صادر کرد که طبق آن شاعران از سرودن شعرهایی که "شبیه ساز و سرود" خوانده شده،‌ منع شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها