ولودیمیر زلنسکی: اوکراین آماده اجرای عملیات بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی خود از روسیه است

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۳

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از آمادگی کشورش برای آغاز عملیات بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغال شده از سوی روسیه، خبر داد.

معاون وزیر دفاع اوکراین نیز گفت برنامه‌های این کشور علیه اشغال روسیه، با وجود موج «بی‌سابقه» حملات موشکی و پهپادی هفته‌های اخیر آن‌ها، همچنان ادامه دارد.

آقای زلنسکی روز شنبه (۱۳ جوزا) در گفت‌وگو با وال استریت ژورنال از آمادگی اوکراین برای عملیات بازپس‌گیری سرزمین‌های تحت اشغال روسیه خبر داد و تاکید کرد: «ما معتقدیم موفق خواهیم شد. صادقانه بگویم که نمی‌دانم چقدر طول می‌کشد و هر اتفاقی می‌تواند بیفتد؛ اما این کار را انجام می‌دهیم و آماده‌اش هستیم.»

ولودیمیر هاوریلوف، معاون وزیر دفاع اوکراین هم به رویترز گفت که برنامه‌های اوکراین در حمله متقابل علیه اشغال روسیه، با وجود موج «بی‌سابقه» حملات موشکی و پهپادی آن‌ها در هفته‌های اخیر، همچنان ادامه دارد.

به گفته او، در کنار حملات موشکی کروز، اوکراین با رگبارهای مکرر موشک‌های بالستیک در ماه می، به ویژه در مراکز شهری از جمله کی‌یف، مواجه شده است.

معاون وزیر دفاع اوکراین هدف اصلی روسیه از این رگبارهای پیوسته را «متوقف کردن حملات متقابل و هدف قرار دادن مراکز تصمیم‌گیری اوکراین» دانست و گفت حملات سنگین روسیه با استفاده از موشک‌های بالستیک در ماه می، «آخرین چاره راهبردی» آن‌ها بوده، اما سیستم‌های دفاع هوایی اوکراین «بیش از ۹۰ درصد» در برابر این حملات موثر بوده‌اند.

امریکا و آلمان در سال جاری میلادی تجهیزاتی دفاعی را به اوکراین تحویل دادند که به گفته هاوریلوف باعث شد کارایی موشک‌های بالستیک روسیه به «تقریبا صفر» برسد.

آقای هاوریلوف همچنین به سخنان رئیس‌جمهور زلنسکی درباره آمادگی اوکراین برای انجام ضدحمله اشاره کرد و گفت رگبارهای موشکی روسیه، بر زمان‌بندی این اقدام متقابل تاثیری نداشته است: «هیچ چیز نمی‌تواند تلاش‌ها، میل و اعتماد ما به پیروزی در این جنگ را متوقف کند.»

مسکو پیش‌تر تهاجم خود به اوکراین و اشغال بخش‌هایی از این کشور را که در فبروری ۲۰۲۲ آغاز شد، «عملیات ویژه» نامیده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها