یک مقام امنیتی جمهوری اسلامی می‌گوید ایران آماده است مرزبانان طالبان را آموزش دهد

شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۳

یک مقام امنیتی جمهوری اسلامی می‌گوید ایران آماده آموزش پروتکل‌های مرزی به نیروهای سرحدی طالبان است.

قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی افزود تهران آمادگی خود را اعلام کرده، اما نیروهای طالبان تا حالا برای کسب آموزش حاضر نشده‌اند.

آقای رضایی در مصاحبه‌ای به خبرگزاری مهر از پوشش متفاوت طالبان هم انتقاد کرد و گفت: «لازم است مرزبانان طالبان دارای لباس متحدالشکل و به قوانین بین‌المللی پایبند باشند.»

قاسم رضایی برای جلوگیری از تنش مرزی بین ایران و طالبان، خواهان نشست، مذاکره و حتی گشت‌های همزمان و مشترک نیروهای این گروه و مرزبانان ایرانی شد.

آقای رضایی گفت نیروهای این کشور در مرز مشترک با پاکستان ارتباط‌های خوبی با مرزبانان پاکستانی دارند، اما در مرز با افغانستان با مشکلاتی مواجه هستند.

او همچنین گفت: «قبل از روی کار آمدن طالبان، با دولت قبلی ارتباطاتی با مرزبان‌های آنان داشتیم و تقریباً مرز را مشترک اداره می‌کردیم و با آنکه مشکلاتی بود اما پاسخگو بودند.»

قاسم رضایی افزود که بعد از به قدرت رسیدن طالبان، با وجود برگزاری نشست‌هایی با مقامات این گروه در تهران، کابل و در مرزها، مشکلات همچنان وجود دارد، چرا که به گفته او، نیروهای طالبان در مرز پاسخگو نیستند.

او گفت: «افراد آنها تبدیل می‌شوند، بدون تجربه هستند و اقدامات غیر متعارف انجام داده‌اند و تیراندازی‌های نابه‌جا می‌کنند.»

آقایی رضایی افزود: «مقامات طالبان نیز در نشست‌ها اعتراف می‌کنند که نیروهای آنان اشتباه کردند و تکرار نمی‌کنند، ولی مدتی بعد این اتفاق در نقطه دیگری از مرز رخ می‌دهد.»

این سخنان آقای رضایی بعد از بروز تنش بین طالبان و نیروهای ایرانی در ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بیان شده که در نتیجه آن یک جنگجوی طالبان و دو مرزبان ایرانی کشته شدند.

بعد از این درگیری، در بندر اسلام‌قلعه هم نیروهای هر دو طرف تجمع کردند، اما کار به درگیری نکشید.

آقای رضایی بدون اشاره به این دو رویداد، بر ریشه‌یابی مشکلات مرزی تاکید کرد: «خود طالبان از شرایط موجود در مرز ناراحت هستند و توجه کردند که این موضوع دیگر اتفاق نیفتد.»

به گفته این مقام ایرانی، حالا در مرزهای مشترک هیچگونه مشکلی وجود ندارد و تبادلات انسانی و تجاری به صورت عادی در حال انجام است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها