اکسپرس تریبون: شرط اسلام‌آباد برای مذاکره با طالبان پاکستانی، تسلیم شدن کامل این گروه است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

پاکستان برای مذاکره با طالبان پاکستانی شرطی سنگین گذاشته است.

روزنامه اکسپرس تریبون یکشنبه به نقل از منابع رسمی نوشت که اسلام آباد به طالبان افغان گفته که با شبه نظامیان پاکستانی پس از گذاشتن سلاح به زمین و تسلیم شدن شان مذاکره خواهد کرد.

مقامات پاکستانی گفته اند که در وضعیت کنونی حاضر به مذاکره با شبه نظامیان پاکستانی نیستند که در چندماه گذشته حملات خونبار خود را بر نیروهای ارتش و پولیس پاکستان در ایالت خیبرپختونخوا افزایش داده است.

طالبان پاکستانی پس از عملیات‌های ارتش پاکستان به افغانستان فرار کرد و در مناطق سرحدی جا به جا شده است. طالبان افغان سعی کرده است که در مذاکرات صلح اسلام آباد با شبه نظامیان پاکستانی، نقش میانجی را ایفا کند.

اکسپرس تریبون نوشت که وزیر خارجه طالبان در سفر ماه گذشته‌اش به پاکستان بار دیگر بر مذاکره میان اسلام آباد و طالبان پاکستانی تاکید کرد.

یک منبع رسمی که نامی از او گرفته نشده، به این روزنامه گفت: «ما بیش از این به دنبال مذاکره با تحریک طالبان پاکستان نیستیم. تنها زمانی امکان گفت‌وگوها را بررسی می‌کنیم تحریک طالبان تسلیم شود و سلاح به زمین بگذارد.»

او افزود: «این پیشنهاد ما خیلی شفاف است: بپذیرید یا هیچ.»

به دنبال سقوط حکومت پیشین، مقامات پاکستانی با تحریک طالبان پاکستان در افغانستان گفت‌و‌گو کردند اما این مذاکرات به شکست انجامید.

حکومت شهباز شریف گفته است که مذاکره و امتیاز دادن به طالبان پاکستانی از سوی حکومت عمران خان، سیاستی اشتباه بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها

رادیو

پادکست‌ها