در سالروز کشتار تیان‌آنمن، پولیس هانگ کانگ تعدادی از افراد را دستگیر کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

همزمان با تشدید تدابیر امنیتی به مناسبت ۳۴ سالگی حادثه کشتار صدها معترض دموکراسی‌خواه در میدان تیان‌آنمن در چین، پولیس هانگ کانگ روز یکشنبه افرادی را به ظن یادبود این رویداد دستگیر کرد.

دستکم ۴ نفر به اتهام «فتنه انگیزی» بازداشت شدند.

هر سال در هانگ کانگ بزرگترین مراسم شمع افروزی برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره دموکراسی‌خواهان چینی برگزار می‌شود اما با افزایش سختگیری‌های سیاسی و امنیتی و سرکوب پیوسته مخالفان دولت چین در این منطقه، جلو این کار گرفته شده است.

به گزارش رویترز، صدها پولیس با موترهای زرهی و ون در نزدیک پارک ویکتوریا در شهر هانگ کانگ که هر سال محل افروختن شمع بود، مردم را بازرسی می‌کردند.

شاهدان عینی گفتند که پولیس بیش از ۲۴ نفر را بازداشت کرد، از جمله مردی که با شمعی در گوشه خیابان ایستاده بود و یک مرد دیگر که نمایشنامه‌ای در مورد سرکوب خونین تیان‌آنمن در دست داشت.

کریس تاو که توسط پولیس بازرسی شده بود، به رویترز گفت: «رژیم می‌خواهد ما این رویداد را فراموش کنیم، اما هرگز این روز را از یاد نخواهیم برد. ما به دیگران خواهیم گفت که چه اتفاقی افتاده بود.»

چند هفته پس از تجمع ده‌ها هزار دانشجو و کارگر در میدان تیان‌آنمن برای درخواست اصلاحات و تغییرات دموکراتیک در چین در بهار ۱۹۸۹، ارتش چین به روی معترضان آتش گشود. با این که حکومت چین از ارائه آمار رسمی خودداری ورزیده است، اما سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند که در این رویداد صدها نفر کشته و دستگیر شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها