وزیر معادن و پترولیم طالبان در سفری به بغلان به ۱۴ نفر جواز استخراج معدن داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم طالبان در سفری به بغلان، به ۱۴ تن مجوز ۹ ماهه استخراج زغال‌سنگ داد.

آقای دلاور گفته که مجوز‌های این افراد به شرطی تمدید خواهد شد که آنها در این مدت معیارهای استخراج زغال‌سنگ را رعایت کنند.

خبرگزاری باختر تحت مدیریت طالبان یکشنبه (۱۴ جوزا) به نقل از مولوی آمین‌الله احمدی، رئیس تصدی زغال‌سنگ شمال گزارش داد که در ۴۰۰ ساحه بغلان معادن زغال سنگ وجود دارد و برای استخراج زغال سنگ در «۱۴ صوف»، مجوز صادر شده است.

گفته می‌شود که پیش از این در ۱۴ نقطه زغال استخراج به صورت غیرقانونی استخراج می‌شده است.

از زمانی که طالبان در کمتر از دو سال پیش در افغانستان به قدرت رسیدند، صادرات زغال سنگ را به پاکستان، که با کمبود شدید انرژی مواجه است، آغاز کردند.

طالبان در اوایل جوزای پارسال صادرات زغال سنگ را افزایش دادند و قیمت هر تن آن ۲۸۰ دالر تعیین کردند، اما در همان زمان قیمت جهانی زغال سنگ ۴۰۰ دالر بود.

معادن زغال سنگ به عنوان «طلای سیاه» برای طالبان منبعی حیات شده، زیرا این گروه پس از تسلط بر افغانستان به دنبال افزایش منابع درآمد خود است.

این گروه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی تحت فشار مالی شدیدی قرار دارد.

براساس گزارش‌ها، استخراج معادن تحت کنترول بیشتر غیرمعیاری است. گفته شده که حتی کودکان کار هم در این معادن مشغول کار هستند.

تحليلگران می‌گويند كه هرچند قبلا هم کودکان در معادن کار می‌کردند، اما پس از تسلط طالبان شمار کودکان در معادن افزايش يافته، چرا که بحران اقتصادی آنها را مجبور به ترک تحصيل كرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها