واشنگتن پست از قول یک تحلیل‌گر: قندهار در جنوب در حال تبدیل شدن به پایتخت جدید است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۴

واشنگتن پست گزارش داد نشانه‌هایی وجود دارد که رهبران طالبان قندهار را به پایگاه اصلی خود برای کنترل بر افغانستان تبدیل می‌کنند.

روزنامه از قول یک تحلیلگر نوشت: «وقتی سخنگوی اصلی آنجاست، یعنی دولت آنجاست. قندهار در حال تبدیل شدن به پایتخت جدید است.»

واشنگتن پست این امر را نشان‌دهنده کاهش نفوذ اعضای میانه‌روتر طالبان در کابل عنوان کرده است.

روزنامه نوشته که در ماه گذشته، طالبان از هیئت‌هایی از جاپان و قطر دعوت کردند تا در قندهار با آنها دیدار کنند، نه با دیگر مقام‌ها در کابل.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان و انعام‌الله سمنگانی، یکی از مقامات اطلاعاتی دیگر این گروه از شمال افغانستان، به طور ناگهانی از دفاترشان در پایتخت به قندهار منتقل شدند.

روزنامه نوشته که هیچ توضیح رسمی برای این تغییرات وجود ندارد. اما گفته می‌شود که آخندزاده با انتقال مرکز ثقل کشور به مرکز معنوی طالبان، قدرت را تحکیم می‌کند. واشنگتن پست نوشته که این اقدام آخندزاده می‌تواند نشان‌دهنده تشدید مخالفت طالبان با خواسته‌های بین‌المللی باشد.

مجاهد و سمنگانی می‌گویند که انتقال آنها به قندهار اهمیت خاصی نداشته است. سمنگانی به واشنگتن پست گفت که تنها علاقه‌اش اطاعت از خواسته‌های آخندزاده است که در قندهار زندگی می‌کند.

سمنگانی گفت: «هر کاری از من بخواهد، با کمال میل انجام خواهم داد. اگر او نیاز دارد که من اینجا باشم، من اینجا خواهم بود.»

مجاهد به روزنامه واشنگتن پست گفت: «او (آخندزاده) در اینجا در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کند، نه یک قصر مجلل در کابل. او می‌خواهد روابط بهتری با ملت و جامعه بین‌المللی داشته باشد.»

این در حالی است که به جز یک عکس پاسپورتی، هیچ تصویری از هیبت‌الله آخندزاده وجود ندارد و در طول حدود دو سال گذشته، در ملاء عام حاضر نشده است.

مجاهد می‌گوید که اکثر مقامات طالبان، از جمله وزرای ارشد نظامی و امنیتی و قضات دادگاه عالی، در کابل باقی می‌مانند. او گفت: «قدرت هنوز آنجاست.»

با این حال، واشنگتن پست نوشته که نفوذ رسمی به طور پیوسته از پایتخت بسیار بزرگ‌تر به قندهار منتقل شده است. یکی از تحلیلگران در کابل که از ترس انتقام نخواست نامش فاش شود، گفت: «مرکز ثقل قطعاً در حال تغییر است: «وقتی سخنگوی اصلی آنجاست، یعنی دولت آنجاست. قندهار در حال تبدیل شدن به پایتخت جدید است.»

یکی از صاحبان مشاغل محلی سابق، که اکنون در خارج از کشور زندگی می‌کند، به این روزنامه گفت که در قندهار کنترل امور برای طالبان بسیار آسان‌تر از کابل است. منصور که به‌دلیل نگرانی نخواسته تخلصش ذکر شود، افزوده که در کابل، مردم «تحصیل‌کرده‌تر هستند، مقامات سابق بیشتر هنوز آنجا هستند، و اجرای اطاعت کامل دشوارتر است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها