انتقاد تند اسماعیل یون: طالبانی که به پاکستان وابستگی دارند، به زیان منافع ملی کار می‌کنند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

مالک تلویزیون ژوندون در یک نشست خبری در کابل به گونه کم‌پیشینه‌ای به انتقاد از طالبان پرداخت و گفت کسانی که سال‌ها در پاکستان زندگی کرده، در افغانستان حاکم شده‌اند.

اسماعیل یون اعلام کرد که طالبان می‌خواهد ساختمان تلویزیون ژوندون را به مدرسه دینی تبدیل کند.

او در نشست خبری روز دوشنبه (۱۵ جوزا) خود تاکید کرد حاکم شدن کسانی که به هر دلیلی سال‌ها در پاکستان زندگی کرده‌اند «به زیان ملت است»، زیرا آنان در حال آزار و اذیت مردم هستند.

مالک تلویزیون خصوصی ژوندون در این نشست خبری گفت اگر فعالیت تلویزیونش متوقف شود، حدود شصت نفر از کارمندانش بیکار خواهند شد.

اسماعیل یون، که همیشه به حمایت از طالبان متهم شده، در نشست خبری خود به گونه کم‌پیشینه‌ای به انتقاد از عملکرد طالبان پرداخت. او گفت کسانی که پل‌ها را ویران کردند، وزیر فواید عامه شدند، کسانی که پایه‌های برق را برانداختند وزیر آب و برق شدند و اما کسانی که خدمت کردند به خیانت متهم شدند.

این استاد دانشگاه کابل افزود که این سرنوشت غم‌انگیز پنجاه ساله کشور است.

درخواست تخلیه زمین دولتی

آقای یون همچنین گفت تلویزیون ژوندون روی یک زمین دولتی بنا شده که توسط دولت سابق «برای تقویت فرهنگ افغانستان» به او به اجاره داده شده بود.

مالک تلویزیون ژوندون افزود که اکنون طالبان از او خواسته‌اند که ۱۸ هزار دالر اجاره به این گروه بدهد در غیر آن زمین دولتی را تخلیه کند.

با این حال، او در نشست خبری خود به طالبان خط و نشان کشید و گفت: «شما نمی‌توانید [پس از تخلیه ساختمان تلویزیون] از آن مدرسه حقانی بسازید.»

اسماعیل یون همچنین به طالبان هشدار داد: «شما نمی‌توانید از آن [ساختمان تلویزیون ژوندون] مرکز نظامی بسازید، چرا که تعهد داده‌اید که از آن برای اهداف فرهنگی استفاده خواهد شد.»

اسماعیل یون و تلویزیون او در بیست سال گذشته از نام‌های جنجال‌برانگیز در فضای عمومی افغانستان بوده‌اند. بسیاری او را به دامن‌زدن نفرت و ایجاد فاصله میان گروه‌های قومی افغانستان متهم می‌کنند.

او اخیراً در جمع رهبران طالبان گفته بود به حکومت این گروه بخاطر تامین امنیت ۹۵ نمره می‌دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
خبرها
جهان‌نما
نگاه ژرف

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.