دادگاه فدرال استرالیا کهنه‌سرباز استرالیایی را 'مسئول قتل شهروندان افغان' دانست

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۵

قاضی دادگاه فدرال استرالیا در حکم نهایی خود با افتخارترین کهنه‌سرباز استرالیایی را «همدست و مسئول قتل» سه شهروند افغان دانست.

آنتونی بسانکو روز دوشنبه (۱۵ جوزا) گفت که بن رابرتز اسمیت، دارنده صلیب ویکتوریا در اظهاراتش صادق نبوده است.

این قاضی روز پنجشنبه گذشته شکایت آقای اسمیت علیه سه روزنامه استرالیایی را که این سرباز جنگ افغانستان را به قتل‌ متهم کرده بودند، رد کرد.

قاضی بسانکو گفت که رسانه‌ها حقیقت قابل توجهی را در گزارش‌های خود ثابت کرده‌اند و به پرونده‌ای پایان دادند که حجاب رازداری را از چهره این کهنه سرباز برداشت.

سه روزنامه سیدنی مارننگ هرالد، ایج و کانبرا در گزارشی در سال ۲۰۱۸ فاش کردند که بن رابرتز اسمیت در طول ماموریت‌های کاری خود در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ از محدوده اختیارات قانونی خود فراتر رفته و غیرنظامیان بی‌دفاع افغان را هدف خشونت قرار داده بوده است.

براساس گزارش‌های تحقیقی این سه روزنامه آسترالیایی، آقای اسمیت در سال ٢٠٠٩ با شلیک مسلسل یک زندانی دارای پای مصنوعی را هدف قرار داده و پس از کشتن وی، پای مصنوعی او را به عنوان ظرفی برای نوشیدن آبجو نگه داشته بوده است.

همچنین طبق نتایج تحقیق دادگاه، آقای اسمیت در سال ٢٠١٢ یک کشاورز غیرمسلح دست‌بسته را به دره پرت کرده و سپس به یک سرباز تحت فرمان خود دستور داد تا به او در حالی که زخمی شده بود شلیک کند.

قاضی بسانکو انتشار دلایل قضاوت خود را تا دوشنبه به تعویق انداخت تا به دولت استرالیا فرصت بدهد تا اطمینان حاصل کند که اسرار امنیت ملی را سهوا فاش نمی‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها