خطر سیل در جنوب اوکراین؛ کی‌یف و مسکو همدیگر را به تخریب یک بند آب در خرسون متهم کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

در پی منفجر شدن یک بند آب در منطقه خرسون اوکراین که تحت کنترول روسیه است، روز سه‌شنبه مقامات از خطر جاری شدن سیل در جنوب این کشور خبر دادند.

اوکراین و روسیه همدیگر را به تخریب بند نوا کاخوفکا متهم کرده‌اند.

رئیس اداره نظامی منطقه‌ای خرسون هشدار داد آب در اطراف بند نوا کاخوفکادر ظرف پنج ساعت به «سطح بحرانی» خواهد رسید.

الکساندر پروکودین از ساکنان محل خواست که اجناس ضروری خود را بردارند و منطقه را تخلیه کنند.

بند آب نوا کاخوفکا که در منطقه جنوب اوکراین تحت کنترول روسیه موقعیت دارد، آب جزیره کریمه و نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را تامین می‌کند.

در همین حال، خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گزارش داد که ۲۲ هزار نفر در ۱۴ شهرک در جنوب منطقه خرسون اوکراین در معرض خطر سیل قرار دارند.

خرسون یکی از پنج منطقه اوکراین است که روسیه مدعی است که آنرا به خاک خود ضمیمه کرده است.

ریانووستی نوشت که در حال حاضر سطح آب در اطراف بند نوا کاخوفکا حدود پنج متر بالا رفته و چنیدن جزیره پایین‌دست به گونه کامل زیر آب شده‌اند.

اوکراین و روسیه هم‌دیگر را مقصر تخریب سد نوا کاخوفکا می‌دانند.

ولودیمیر زلنسکی در یک پیام تلگرامی «تروریست‌های روسیه» را مقصر این رویداد دانست و گفت تخریب این بند ثابت می‌کند که روسیه باید از هرگوشه خاک اوکراین اخراج شود.

زلنسکی با تاکید بر «پیروزی برای بازگرداندن امنیت» گفت: «تروریست‌ها نمی‌توانند اوکراین را با آب، موشک یا هر چیز دیگری متوقف کنند.»

در حالی که خبرگزاری‌های روسی می‌گویند این بند بر اثر اصابت گلوله تخریب شده، یک مقام روسی مستقر در خرسون این رویداد را «تروریستی» و اوکراین را مقصر آن دانست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در توییتر اعلام کرد که وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد، اما «هیچ خطر فوری ایمنی هسته‌ای» متوجه نیروگاه زاپوریژیا در جنوب اوکراین نیست.

با این حال، آژانس دولتی اتمی اوکراین گفته که تخریب این بند تهدیدی برای نیروگاه هسته‌ای به شمار می‌رود، اما در حال حاضر وضعیت در این تاسیسات تحت کنترول است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.