فعال افغان به شبکه چهار : «طالبان مرا می‌زدند که از کدام کشور برای تظاهرات پول می‌گیری!»

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۷

ظریفه یعقوبی، فعال حقوق زن، چند ماه پس از آزادی از دستگیری و شکنجه خود در بازداشتگاه طالبان گفت.

یعقوبی که سال گذشته۴۱ روز در زندان بسر برد، به تلویزیون شبکه ۴ بریتانیا گفت که طالبان او را به ظن دریافت پول از کشورهای خارجی لت‌و‌کوب کردند.

او گفت: «۴۱ روز در زندان طالبان بودم که مثل ۴۱ سال گذشت. آنها مرا می‌زدند و می‌پرسیدند کدام کشور به شما پول می‌دهد که علیه طالبان تظاهرات کنید.»

این فعال حقوق زن در ماه عقرب پارسال از سوی استخبارات طالبان در محل برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در دشت برچی کابل دستگیر شد. او و دیگر زنان معترض در این کنفرانس می‌خواستند موجودیت "جنبش زنان افغانستان برای برابری" را اعلام کنند.

ظریفه تنها منتقدی نیست که توسط طالبان بازداشت و شکنجه شده است. عظیم عظیمی، یکی از فعالان دیگر افغان نیز با اتهام و برخورد مشابه از سوی طالبان رو به رو شد. او به شبکه ۴ گفت: «آن‌ها می‌گفتند که شما از اسرائیل، امریکا و اکشورهای دیگر پول می‌گیرید.»

او افزود: «مرا به ریاست ۹۰ [استخبارات] بردند. وقتی مرا به زیر زمینی بردند داد و بیداد مردم را شنیدم. یکی شکنجه می‌شد. دیگری از سقف آویزان بود. کسی را می‌زدند. کسی را با پیپ آب شکنجه می‌کردند.»

هر دوی این قربانیان شکنجه طالبان توانستند از کشور بیرون شوند.

به نقل از شبکه ۴، طالبان شکنجه این فعالان را رد کرده و مدعی است که آنها برای دریافت پناهندگی ادعای شکنجه را مطرح می‌کنند.

به رغم این انکار، خالد قادری، نویسنده‌ای که ۱۱ ماه در زندان طالبان بسر برد، و پروانه ابراهیم خیل، فعال مدنی چشم دیدهای خود از شکنجه افراد توسط طالبان را به افغانستان اینترنشنال و دیگر رسانه‌ها باز گو کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.