یک مرکز پژوهشی بریتانیایی از کاهش چشمگیر کشت کوکنار در هلمند خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

یک مرکز پژوهشی بریتانیایی موسوم به السیس گزارش داده که در پی دستور رهبر طالبان، کشت کوکنار در هلمند به گونه چشمگیری کاهش یافته است.

این در حالی است که براساس گزارش سازمان ملل، کشت کوکنار در سال گذشته در افغانستان رو به افزایش بوده است.

مرکز پژوهشی السیس در گزارش نوشته که در هلمند، به عنوان بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر افغانستان، کشت تریاک حدود ۹۹ درصد کاهش یافته است.

این مرکز در تحقیقات خود از تصاویر ماهواره‌ای استفاده کرده، ولی مشخص نیست که این روش تحقیق با واقعیت در روی زمین تا چه میزانی مطابقت دارد.

این مرکز افزوده که تولید تریاک هم در هلمند نسبت به سال گذشته بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

با این حال، نویسندگان گزارش مرکز پژوهشی السیس افزوده‌اند که کاهش کشت خشخاش و تولید تریاک در هلمند بعید است که در کوتاه‌مدت بر عرضه هروئین افغانستان تاثیر بگذارد.

پژوهشگران این مرکز برآورد کرده‌اند که اگر میزان کشت خشخاش در هلمند پایین بماند، ممکن است تا آینده بر عرضه هروئین در سطح جهانی اثر بگذارد.

این سازمان بریتانیایی در حالی این گزارش را ارائه کرده که براساس گزارش سالانه دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل، کشت خشخاش در سال ۲۰۲۲ در افغانستان ۳۲ درصد افزایش داشته است.

این دفتر سازمان ملل اگرچه برآورد کرده که میزان تولید تریاک در افغانستان ۱۰ درصد کاهش داشته، اما قیمت مواد مخدر ناشی از کشت خشخاش در افغانستان بیش از سه برابر افزایش داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.