پژوهشگر بریتانیایی: تغذیه با شیر مادر بر نمرات امتحانات در دوران نوجوانی تاثیر می‌گذارد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

رنه پریرا الیاس، پژوهشگر دانشگاه آکسفورد، براساس پژوهشی نوشته کودکانی که مدت طولانی‌تر از شیر مادر تغذیه می‌کرده‌اند، بهبود متوسطی در نمرات امتحانات آنان دیده شده است.

این پژوهش در مجله پزشکی کالج کودکان و سلامت کودکان «بی‌ام‌جی» نشر شده است.

دکتر رنه پریرا الیاس، پنج هزار کودک بریتانیایی شامل دوران نوزادی تا سال آخر دوره متوسطه مکتب را بررسی کرد. نتایج این پژوهش تایید کرد که شیر مادر در سطح متوسط موجب بهبود نمرات شده است.

این کودکان در مقایسه با کودکانی که هرگز شیر مادر نخورده‌اند، در امتحانات ریاضی و انگلیسی ۳۹ درصد بیشتر موفق شدند و در امتحان انگلیسی ۲۵ درصد کمتر رد شدند.

با این حال، این پژوهشگر همه‌گیرشناسی دانشگاه آکسفورد تاکید کرده که این امر به معنای اجبار در شیردهی نیست، زیرا در هر خانواده امکان‌پذیر نیست و خانواده‌ها نباید احساس «شرمندگی» یا «گناه» کنند.

در همین حال، دکتر کوین مک‌کانوی، استاد بازنشسته دانشگاه آزاد انگلستان، با اشاره به عوامل دخیل دیگر در ارتباط میان تغذیه با شیر و موفقیت در آزمون گفته است: «گرچه نتایج مطمئناً جالب هستند، باید محدودیت‌های موجود در تحقیقات را در نظر داشته باشید. نتایج این تحقیق فقط یک همبستگی بین شیردهی و نمرات آزمون را نشان می‌دهد، نه علیت را.»

آقای مک‌کانوی وضعیت مالی خانواده‌ها را به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر موفقیت دانش‌آموزان در کسب نمرات خوب در آزمون‌های مکتب می‌داند.

از سوی دیگر، دکتر اندرو وایتلاو، استاد بازنشسته پزشکی در دانشگاه بریستول، گفت که این تحقیق بیانگر یکی از مزایای احتمالی شیردهی است.

با این حال، دکتر الیاس تاکید دارد که هدف نهایی این است که به دلیل مزایای متعدد شیردهی، خانواده‌ها به این امر تشویق شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب

رادیو

پادکست‌ها