گروهی از پژوهشگران اروپایی: جنگ در اوکراین باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

گروهی از پژوهشگران اروپایی هشدار داده‌اند که جنگ اوکراین زمینه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تعمیق بحران اقلیمی را فراهم کرده است.

این گروه به سرپرستی لنارد دوکلرک، کارشناس هالندی تاثیر جنگ اوکراین بر انتشار گازهای گلخانه‌ای را محاسبه کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه (۱۶ جوزا) در گزارش اختصاصی از پژوهش این دانشمندان نوشت که آنها به بررسی طیفی از عوامل انتشار گازهای گلخانه‌ای از وسایط نقلیه، آتش‌سوزی در جنگل‌ها، تغییر در استفاده از انرژی در اروپا و بازسازی ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها در آینده پرداخته‌اند.

براساس این گزارش، جنگ اوکراین در حالی بر افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای اثر گذاشته که میزان انتشار این گازها در جهان به میزان بالایی به سطح بالایی رسیده است.

این پژوهشگران در گزارش خود که قرار است هفته آینده در حاشیه اجلاس سازمان ملل ارائه شود، نوشته‌اند که در ۱۲ ماه نخست جنگ اوکراین ۱۲۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای انتشار یافته که برابر است با انتشار کل گازهای گلخانه کشور بلجیم.

لینارد دوکلرک گفته که انتشار گازهای گلخانه‌ای از طریق جنگ و درگیری‌ها بیشتر نادیده گرفته می‌شود.

بر اساس این گزارش، حدود ۱۹ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های نظامی مانند ساخت و شلیک مهمات و سوخت در موترها بوده است.

جیمز آپاتورای، معاون دستیار دبیرکل ناتو، پیرامون تاثیرات جنگ اوکراین بر محیط زیست گفت: «اگر به هزینه‌های زیست‌محیطی آنچه در اوکراین روی می‌دهد نگاه کنید، آن جنگ در مورد انتشار کاربن یک فاجعه است.»

در همین‌ حال، بر اساس تحقیقات دانشگاه براون، فعالیت‌های مرتبط به ارتش امریکا در خلال سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ در کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه باعث انتشار بیش از ۴۴۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.