وزیر خارجه روسیه: امریکا از داعش و القاعده در افغانستان به‌شدت پشتیبانی می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۱۶

وزیر خارجه روسیه در سفری به تاجیکستان مدعی شد که «امریکا از گروه‌های تروریستی داعش و القاعده در افغانستان به‌شدت حمایت می‌کند.»

خبرگزاری تاس به نقل از بیانیه وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه نوشت که سرگئی لاوروف این موضوع را در پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان بیان کرده است.

آقای لاوروف ظاهرا این اتهام را در واکنش به سخنان آنتونی بلینکن، همتای امریکایی خود مطرح کرده است که در گفت‌وگو با «آسیا پلاس» گفته بود امریکا از گروه‌های تروریستی در افغانستان حمایت نمی‌کند.

آقای لاوروف افزوده است: «این گفته به زبان دیپلوماسی دروغ است. به‌خوبی می‌دانیم که امریکا به صورت فعال از شبه‌نظامیان داعش، القاعده و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان حمایت می‌کند. هدف ساده است؛ همان طوری که در قفقاز در پایان دهه گذشته اتفاق افتاد، در افغانستان هم اجازه نمی‌دهند که آرامش حاکم شود.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفته است: «تصادفی نیست که آنها از فکر بازگرداندن زیرساخت‌های نظامی خود به کشورهای همسایه دست نمی‌کشند.»

وزیر خارجه روسیه با اشاره به ادامه درگیری میان طالبان و گروه‌های مسلح مخالف این گروه در افغانستان گفته است: «روسیه خواهان گفت‌وگو میان همه‌ طرف‌های درگیر درافغانستان است و از گروه‌های خشونت‌طلب در این کشور حمایت نمی‌کند.»

روسیه حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما به نمایندگان این گروه اجازه داده است که در سفارت افغانستان در روسیه مستقر شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.